Çam ve kekik ballarının apiterapide kullanılabilirliklerinin araştırılması ve kimyasal bileşenlerinin kemometrisi
Investigation of usage in apitherapy of pine and oregano honeys and chemometry of chemical compositions
- Tez No: 474935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu tez çalışmasının ilk bölümünde çam ve kekik ballarından hazırlanan etil asetat ve n-bütanol ekstrelerinin in vitro HeLa, C6, PC3, HT29 ve MCF7 kanser hücre hatlarına karşı antiproliferatif aktiviteleri ile antioksidan, antikolinesteraz, tirozinaz inhibisyon, üreaz inhibisyon ve antiinflamatuvar aktiviteleri incelendi. Antiproliferatif aktivite hücre kültürü yöntemine göre, antioksidan aktivite β-karoten-linoleik asit, DPPH, ABTS ve CUPRAC yöntemlerine göre, antikolinesteraz aktivite asetil ve bütiril kolinesteraz enzimlerine karşı Ellman yöntemi ile tirozinaz inhibisyon ve üreaz inhibisyon aktiviteleri spektrofotometrik yönteme göre, antiinflamatuvar aktivite kemilüminesans Reaktif Oksijen Türleri yöntemine göre test edildi. Ayrıca, her bir ekstrenin fenolik bileşen içeriği HPLC-TOF/MS ile tespit edildi. Çalışmanın ikinci bölümünde Muğla'nın, Bodrum, Datça, Fethiye, Köyceğiz, Marmaris, Yatağan, Milas ve Muğla-Merkez ilçelerinden 3 farklı hasat dönemlerine ait 48 adet çam balı örneklerinden hazırlanan kloroform, etil asetat ve n-bütanol ekstrelerinin in vitro antioksidan, antikolinesteraz, tirozinaz inhibisyon, üreaz inhibisyon aktiviteleri ile kloroform ve etil asetat ekstrelerinin antiinflamatuvar aktiviteleri aynı aktivite yöntemleri kullanılarak incelendi. Etil asetat ve n-bütanol ekstrelerinin fenolik bileşen içeriği ise UPLC-MS/MS ile araştırıldı. Muğla'nın 16 farklı bölgesinden toplanan çam ballarına ait 48 adet örnek temel bileşen analizi (PCA) ve hiyerarşik kümeleme analizi (HCA) gibi kemometrik teknikler kullanılarak sınıflandırıldı.
Özet (Çeviri)
The first part of this thesis describes the investigation of in vitro antiproliferative activity against HeLa, C6, PC3, HT29 and MCF7 cancer cell lines; antioxidant activity, anticholinesterase, tyrosinase inhibition, urease inhibition and anti-inflammatory activities of the ethyl acetate and n-butanol extracts of pine and oregano honeys. In addition, the phenolic compounds of each extract were determined using HPLC-TOF/MS. In the second part of the study, 48 pine honey samples collected from Bodrum, Datça, Fethiye, Köyceğiz, Marmaris, Yatağan, Milas and Center region of Muğla at three different harvesting periods. The in vitro antioxidant, anticholinesterase, tyrosinase inhibition and urease inhibition activities of chloroform, ethyl acetate and n-butanol extracts and anti-inflammatory activity of chloroform and ethyl acetate extracts of 48 pine honey samples were investigated. The phenolic component of the ethyl acetate and n-butanol extracts were determined using UPLC-MS/MS. In addition, 48 honey samples collected from 16 different regions were classified by utilizing chemometric techniques such as Principal Component Analysis (PCA) and Hierarchical Cluster Analysis (HCA).