Color morphological filtering and its application to the automatization of jacquard looms
Renkli morfolojik süzgeçleme ve jakar tezgahlarının otomasyonuna uygulanması
- Tez No: 47495
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LALE AKARUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Morfolojik süzgeçler, sayısal imge işlemede oldukça sık görülmektedir. Morfolojik süzgeçler, işaretlerin şeklini değiştiren doğrusal olmayan süzgeçlerdir. Bu süzgeçler, sadece ikili ve gri tonlu imgeler için önerilmiş olmalarına rağmen, bu kavramları renkli imgelere de uyarlamak mümkündür. Renkli imge işleme teknikleri, renkli tekstil imgelerini işlemek için tekstil endüstrisinde uygulanabilirler. Renkli imgelerle, tekstil üretim işleminin değişik aşamalarında karşılaşmaktayız. Sayısallaştırılmış kumaş imgesi bir çok şekilde işleme tabi tutulur ve kumaşı dokuyan alete kontrol sinyali olarak gönderilir. Bu sebepten dolayıdır ki, sayısallaştırılmış renkli imge, dokuma tezgahını kontrol eden bir program gibi davranır. Bu yüzden, imgenin hatalardan arındırılmış olması önemlidir. Jacquard dokuma tezgahlarının otomatikleştirilmesindeki hataların düzeltilmesinde morfolojik süzgeçlerin kullanılmasını amaçladık. Daha önceden renkli morfolojik süzgeçleme teknikleri üzerinde herhangi bir çalışma yoktur. Ancak, vektör sıra istatistiği süzgeçleri ve çok kanallı L süzgeçleri üzerinde yapılmış bir takım çalışmalar vardır. Bu tez çalışmasında, yeni bir sınıf morfolojik süzgeçleme yöntemi, renkli mor folojik süzgeçlemeyi önerdik. Bu yöntemleri, taramadan hata düzeltmeye kadar de sen hazırlama aşamalarım incelediğimiz renkli tekstil imgelerinde uyguladık. Tarayıcı tarafından taranmış imge önce istenilen boyutlara getirildi ve sonra da istenilen sayıda renge nicemlendi. En son ve en önemli basamak, hataların düzeltilmesidir. Dokuma tezgahını kontrol edecek imgelerdeki hataların düzeltilmesi için morfolojik süzgeçleme işlemlerini kullandık. Genleştirme, kemirme, açma ve kapama işlemlerini sayısallaştırılmış imgeler üzerinde uyguladık. Ayrıca, önerilen yöntemlerin değişik özelliklerini inceledik ve kenar bulma problemine uyguladık. Kenarları bulunmuş imgeyi boyayabileceğimizi düşünerek, önerilen metodları kullanarak imgenin kenarlarım bulmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Morphological filters are encountered quite frequently in digital image processing applications. Morphological filters are nonlinear filters that locally modify the shape of the signals. Although these filters are proposed for binary and gray scale images, these concepts can be extended to color images. Color image processing techniques can be applied to textile industry to process the color textile images. Color images are encountered in several stages of textile production processes. The digitized fabric design is manipulated in different ways, and converted into a control signal that controls the loom weaving the fabric. In this respect, the digitized color image acts as a program that controls the loom. Therefore, it is essential that the image be free of errors. We aimed to correct the errors in the automatization of Jacquard looms using color morphological filters. In literature, there is no work done on color morphological filtering techniques. However, there are some studies on vector order statistic filters and multichannel L filters. In this thesis, we proposed a new class of morphological filters, namely color mor phological filters. We applied these techniques to color textile images where we studied the stages of the design preparation from scanning to error correction. The scanned de sign is first zoomed to the desired size, and then it is quantized to the desired number of colors. The last and most crucial step is the correction of errors. We employed the color morphological filtering operations to correct the images which will control the loom weaving the fabric. We have used dilation, erosion, opening and closing operations to filter the digitized and quantized images. Furthermore, we investigated the properties of these proposed methods and applied to edge detection problems. Thinking that we can paint the image if we find the edges correctly, we tried to find the edges using the proposed methods.