Evaluation of limestone incorporated cement compositions for cementing gas hydrate zones in deepwater environments
Kireç taşı katkılı çimento kompozisyonlarının derin denizlerde gaz hidratı içeren katmanların çimentolanması için kullanılmasının araştırılması
  1. Tez No: 474962
  2. Yazar: İNANÇ ALPTUĞ HIDIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT PARLAKTUNA, PROF. DR. İSMAİL ÖZGÜR YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Derin denizlerde yapılmakta olan petrol veya doğal gaz aramacılığının üstesinden gelinmesi gereken potansiyel problemlerinden birisi de sığ sediman tabakalarında görülebilen doğal gaz hidrat oluşumlarının bozunmasına yol açmadan sondaj operasyonunun gerçekleştirilebilmesidir. Doğal gaz hidratlarının oluştuğu katmandaki termodinamik koşulları değiştirmedikçe (basıncın düşürülmesi ve/veya sıcaklığın yükseltilmesi) hidrat yapıları kararlı olabilmektedir. Ancak, ham petrol ve doğal gaz rezervlerinin tespiti amacıyla yapılan sondaj operasyonu sırasında hidrat tabakasının termodinamik koşullarının değiştirilmesi, özellikle ortam sıcaklığının arttırılmasıyla hidrat yapısının bozunması, olasılığı her zaman mevcuttur. Hidrat yapısının bozunmasına yol açabilecek dış etkenlerden biri de sondaj operasyonu sırasında kuyuya indirilen muhafaza borularının dış çevresinin çimentolanması aşamasında ortaya çıkacak çimento hidratasyon ısısıdır. Bu çalışmada, yapı sektöründe kullanılan Portland çimentosu ve Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (API) G-tipi kuyu çimentosu değişik oranlarda kalker ile karıştırılarak 8 farklı kompozisyon elde edilmiştir. Elde edilen bu kompozisyonlar, düşük ortam sıcaklığındaki kuyuların çimentolanmasındaki uygunluklarının araştırılması için 15sıcaklıkta, 1, 7 ve 28 gün süreyle kürlenmişler ve basınç dayanımı, hidratasyon ısısı, gözeneklilik ve geçirgenlik testleri yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda, çimento karışımında uygun miktarlarda kalker bulunması çimento hamurunun hidratasyon ısısını düşürmekte ancak yüksek oranlarda kalker içeren çimento kompozisyonlarının basınç dayanımlarında artan kayıplar olduğu görülmüştür. Buna ek olarak artan kalker miktarı gözenekliliği arttırmasına rağmen, geçirgenlik üzerinde olumsuz bir etki yapmamış; geçirgenlik değerleri artış göstermesine rağmen çok düşük seviyelerde kalmıştır. Bu çalışmanın sonucunda kalker katkılı CEM-I ve API G tipi çimentoların hidrat içeren formasyonlarda kuyu çimentolamasında CEM-I ve API G tipi çimentolardan daha iyi performans gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the potential problems which must be overcome during oil or gas exploration in deepwater environments is to complete the drilling operations without decomposing the gas hydrates. Gas hydrates remain stable as long as the thermodynamic conditions are not changed. But, especially by increasing temperature during drilling operations, there is always a possibility of change in thermodynamic conditions, which will cause decomposition. Another factor which may disturb the thermodynamic conditions is the evolved heat during hydration of cement which is used to fill the annular space between the protective pipe, casing, and the wall of the well. In this study, CEM-I cement, API Class G cement and limestone were mixed with different proportions and 8 different blended cement compositions were prepared. The cement pastes were cured for ages of 1-day, 7-days and 28-days at 15and in order to investigate the applicability of cement samples, compressive strength, heat of hydration, porosity and permeability tests were carried out. The results showed that the presence of an adequate amount of limestone in the blend decreases the heat of hydration of cement blends. On the other hand, increasing the amount of limestone affects compressive strength development of cement blends adversely. Additionally, increasing amount of limestone also increases the porosity of cement blends while the effect of limestone amount on the permeability is not significant. Even if permeability values show a slight increase with the increasing amount of limestone, they are still very low. At the end of this study, results indicate that limestone blended CEM-I and API Class G cements show better performance than neat CEM-I or API Class G cements for cementing low temperature formations where gas hydrates exist.