Random walk particle modelling of polymer injection using MATLAB reservoir simulation toolbox
MATLAB rezervuar simülasyon eklentisi kullanarak rastlantısal parçacık hareket metodu ile polimer enjeksiyonu modellemesi
  1. Tez No: 474963
  2. Yazar: GÖKHAN MAMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL DURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Geliştirilmiş petrol üretimi (EOR) doğal yollardan kurtarılabilecek maksimum petrol miktarını arttırmak için gereklidir. EOR metodu seçildikten sonra, genellikle metotlar yüksek yatırım gerektirdiğinden dolayı uygulamadan önce metodun etkenliği analiz edilmelidir. Polimer enjeksiyonu, su ile birlikte enjekte edilen polimerin suyun viskozitesini arttırdığı ve rezervuardaki süpürme veriminin arttırıldığı bir kimyasal EOR metodudur. Polimer enjeksiyonunun etkilerini modellemek için düzensiz hareket metodunu kullanarak parçacık izleme metodu, rezervuar modellemede kullanılan açık kod MATLAB Reservoir Simulation Toolbox (MRST) üzerinde uygulanmıştır. Bu yaklaşımımızda enjekte edilen kimyasalın gözenekli ortamda taşınma denklemi düzensiz dağılım formunda çözülürken süreklilik denklemleri üç fazlı akışkan simülatörü MRST tarafından çözülmektedir. MRST modellerinin tutarlılığı, içerdiği basit taşıma modelinin bilinen bir analitik yöntemle ve polimer modelinin ECLIPSE 100 Black Oil Simulator'ün sonuçlarıyla kıyaslanarak doğrulanmıştır. Sonrasında parçacık izleme metodu tek boyutlu ve iki boyutlu enjeksiyon senaryoları üzerinde uygulanmıştır. Metodun uygulaması sonlu kalan/sonlu hacim ayrıştırma tekniklerinin bir problemi olan sayısal dağılım probleminin üstesinden gelmektedir. Metot ayrıca normal metotlarla elde edilmesi zor olan dağılım katsayısının etkilerinin gözlemlemek için de kullanılabilir. Ancak çözümün rastlantısal doğası nedeniyle bazı iki boyutlu simülasyon senaryolarında problemin bazen çözülememesine sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Enhanced oil recovery (EOR) is essential to increase the maximum recoverable oil by natural means of production. Having chosen an EOR method, the effectiveness of the method should be analyzed before applying to a reservoir since the methods are generally costly. Polymer injection is a chemical EOR process, where the injected polymer with water increases the water viscosity, and help increasing the sweep efficiency in the reservoir. In order to model the effects of polymer injection, the random-walk particle tracking method is implemented on MATLAB Reservoir Simulation Toolbox (MRST), an open source code for MATLAB for reservoir modelling. Our approach is to utilize the random walk form of transport equation for the advection/diffusion of the injected chemical in the porous medium whereas the continuity equations are solved by the black-oil simulator MRST. Verification of MRST models integrity is done by comparing its simple transport model with a known analytical solution, and its polymer model with ECLIPSE 100 Black Oil Simulator's results. Then the particle tracking method is applied on one-dimensional and two-dimensional injection scenarios. The method overcomes the numerical diffusion problem, which is a problem of finite difference/finite volume discretization techniques. We can also use the method to model the effect of dispersion coefficient, which is hard to obtain by normal methods. However, the random nature of the solution sometimes causes convergence problems in some two-dimensional simulations.