Issues in selecting a representative set for multi-objective integer programs
Çok amaçlı tam sayı problemlerinde temsilci kümesi seçimi
- Tez No: 474984
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BANU LOKMAN, PROF. DR. MUSTAFA MURAT KÖKSALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Karar vericilere birbiri ile çelişen farklı amaçların birlikte değerlendirebilinmesini sağlayan Çok Amaçlı Tamsayı Programları (ÇATP), gerçek yaşamda birçok uygulama alanına sahiptir. Bununla birlikte, ÇATP'ler için optimal çözüm tek değildir ve çok amaçlı tamsayı programlarındaki baskın noktalarının sayısı, problem büyüklüğü ile birlikte üssel olarak artmaktadır. Bu nedenle tüm baskın noktaların bulunması, karar verici için hesaplanması zor ve pratik olmayan bir yöntemdir. Tüm baskın noktaları üretmek yerine, belirli kalite ölçütlerini sağlayan baskın noktalar kümesi üretmek uygulanabilir bir yöntemdir. Bu tezde, baskın noktaların uzaydaki dağılımını da dikkate alan yeni bir kalite ölçüsüne göre, baskın nokta kümesini iyi temsil edecek baskın noktalar üreten algoritmalar geliştirilmektedir. Bu kapsamda, öncelikle yoğunluk ölçüsü tanımlanmakta ve farklı ÇATP'ler için baskın noktaların tipik dağılımları analiz edilmektedir. Ardından, baskın noktaların bulundukları bölgeleri yaklaşık olarak tanımlayan, yoğunluk ölçüsüne göre kategorilere ayıran ve buna göre temsilci baskın noktalar üreten bir yaklaşım geliştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Multi-objective Integer Programs (MOIPs) have many areas of application in real life since it allows the decision makers to consider conflicting objectives simultaneously. However, the optimal solution is not unique for MOIPs and the number of nondominated points of multi-objective integer programs increases exponentially with the problem size. Therefore, finding all nondominated points is computationally hard and not practical for the decision maker. Instead of generating all nondominated points, it is reasonable to generate a set of points that represents the nondominated set with a desired quality level. In this thesis, we develop algorithms to generate representative sets for different MOIPs using a new quality measure that considers the distribution of points over the nondominated set. We first introduce a density measure and analyze typical distributions of nondominated points for different MOIPs. We then develop an approach that approximates the nondominated set, categorizes the approximate nondominated set into regions based on their estimated densities and generate distribution-based representative sets.