Suppression of coffee-ring effect in random optical potentials
Optik potansiyel altında kahve halkası etkisinin bastırılması
  1. Tez No: 474983
  2. Yazar: MERVE YAĞMUR YARDIMCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAN BEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Homojen şekilde dağılmış mikroskobik parçacıkları içeren bir sıvı damlasının (örneğin su) kuruması, damlanın kenarlarına doğru oluşan parçacık göçü ile sonuçlanır. Damla kuruduktan sonra, akışkan içerisinde asılı kalmış olan parçacıklar esas damlanın kenarında konsantre bir şekilde kalırlar. Doğada her yerde karşılaşmamızın mümkün olduğu ve kaçınılması güç olan,“kahve halkası”etkisi olarak bilinen bu durum çözücü veya çözünmüş maddenin doğasına bağlı değildir. Bununla birlikte; mürekkep püskürtmeli baskı, kaplama ve çeşitli biyolojik işlemler gibi sayısız birçok uygulamada, asılı parçacıkların homojen çökelmesi gereksiniminden dolayı,“kahve halkası”etkisini bastırma ve kontrol altına alma ihtiyacı duyulmaktadır. Askıda kalan parçacık şeklinin değiştirilmesi, akustik dalgaların kullanılması, veya buharlaşma esnasında suda çözülebilen polimer ilave edilmesi bu amaca yönelik kullanılabilecek yöntemlerden birkaçıdır. Bu çalışmada ise, optik potansiyel uygulandığı taktirde kahve halkası etkisinin nasıl bir değişime uğrayacağı gözlemlenmek istenmiştir. Aktif ve pasif parçacıklar içeren sıvı damlacıkların gelişigüzel optik potansiyelleri altındaki buharlaşması araştırılmıştır. Özellikle, 3 mikrometre çapındaki polystyrene parçacıklarından oluşan damlalar kururken optik potansiyelin olmaması durumunda tipik kahve halkası etkisi gösterirken, optik potansiyel uygulandığında parçacıkların homojen bir dağılım gösterdiğini deneysel olarak göstermiş bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
Drying a liquid (e.g. water) drop containing uniformly dispersed microscopic particles results in the particles' migration towards the edges of the drop; after the drop evaporates the suspended particles remain concentrated around the original drop edge. This so-called“coffee-ring”effect does not depend on the nature of the solvent or the solute; thus it is ubiquitous in nature and challenging to avoid. However, in many applications such as inkjet printing, coating and many other biological processes, there is need to suppress and control the coffee-ring effect due to the requirement of uniform deposition of the suspended particles. Such approaches include changing the shape of the particulate suspension, using acoustic waves, or adding hydrosoluble polymer during the evaporation. In this work, we investigate the evaporation of liquid droplets containing passive and active particles under random optical potentials. In particular, we experimentally show that while drops of a suspension of 3-μm diameter polystyrene particles show typical coffee-ring when no optical potentials are applied, they form uniform distribution, suppressing the coffee-ring formation when a random optical potential is present.