An assessment of the relationship between changes in the identity of Baku Bulvar and people's identification with this setting
Değişen Bakü Bulvarı'nın kimliği ve insanların o yerle kimlik bulması arasındaki ilişkinin değerlendirmesi
- Tez No: 475052
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL CAN SEVERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Toplumlar değiştikçe mekanlar da değişmektedir. Fakat, günümüz şartlarında (küresel başlık altında) mekanlarda ortaya çıkan bu değişim ve dönüşümlerin mekanların kimliklerine tehdit oluşturduğu çeşitli araştırmacılar tarafından ifade edilmektedir. Mekan kimliğine yönelik teorik değerlendirme ise sadece mekanların kimliklerinin değil aynı zamanda kullanıcıların o mekanlarla kimlik bulmasının da tehdit altında olduğunu göstermektedir. Bu çalışma Bakü Bulvarı'nın değişen kimliğini ve insanların o mekanla kimlik bulması arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, Bulvar'ın kimliğinin tarihsel oluşumu (sosyalizm öncesi, sosyalizm, ve sosyalizm sonrası), 1980'lerden bugüne Bulvar'da mekanın kimliğinin bileşenleri (fiziksel ortam, faaliyetler ve anlamlar) ve Bulvar kullanıcılarının kimliği üzerine yoğunlaşıyor. Tarihsel analiz; sosyal, ekonomik, politik ve kültürel faktörler değiştikçe Bulvar'ın kimliğini etkilediğini gösteriyor. Sosyalizm sonrası dönemde alanda büyük dönüşümler göze çarpmaktadır. SSCB'nin dağılmasından sonra, Bulvar'da yeni kimlik oluşturma amaçlı çeşitli yeniden geliştirme projeleri yürütülmüştür. Alanda kurgulanmış yeni çevre; Bakü'nün uluslararası rekabetçiliğini, uluslararası tanınmasını ve sosyalizm sonrası küresel arenada temsilcisi olmasını amaçlamıştır. Bu sebeple, alana atfedilen anlamlar değişmiştir. Bu çalışma aynı zamanda bireylerin psikolojik boyutuna (geçmiş tecrübeler / hatıralar, inançlar) ek olarak fiziksel çevre kalitesi (örneğin temiz ve güvenli), aktiviteler (örneğin çeşitlilik, karışık arazi kullanımı) ve sosyal yapı (uygun fiyatlı, herkes tarafından ulaşılabilir) gibi özelliklerin kullanıcıların mekanla kimlik bulmasında büyük rol oynadığını saptamıştır. Bu çalışmanın sonuçları; kentsel tasarımcıların ve plancıların mekanın kimliğini arttıran ve güçlendiren çevreler yaratmalarına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Places change as societies change. In today's global context, various scholars argue that the majority of urban transformation processes threaten the identity of places by creating homogenized and standardized environments. Furthermore, a review of the place identity literature shows that not only the identity of places but also identification of users with these places is threatened. This research investigates people's identification with Baku Bulvar regarding the changes in the identity of this setting. By focusing on the Baku Bulvar case, it concentrates on the historical formation of the identity of this place (pre-socialist, socialist and post-socialist periods), components of identity of this setting (physical setting, activities and meanings) from 1980s to the present, and identification of users with this area from 1980s to the present. The historical analysis shows that changes in social, economic, political and cultural factors influenced the identity of the Bulvar. Massive transformations are observed in post-socialist period. After dissolution of USSR, the area has subjected to various redevelopment projects, which aimed to promote a new identity for the Bulvar. Practices were aimed to turn the site into a representative profile of post-socialist Baku in the global arena. As such, meanings attributed to the site by users have changed. This study also shows that in addition to psychological aspects (past experiences/memories, beliefs) of individuals, quality of physical environment (e.g. being clean, safe), activities (e.g. diversity, land-use mix) and social environment (affordable, accessible) play a significant role in people's identification with place. The results of this study will help urban planners and designers to create better environments that strengthen and enhance place identity.