Genetic structure of modern and ancient swordfish populations from coasts of Turkey
Türkiye kıyılarındaki modern ve antik kılıç balığı popülasyonlarının genetik yapısı
- Tez No: 475051
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ZEHRA TOGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada Kuzey Levant Denizi ve Kuzey Ege Denizi'nden toplanan kılıç balıklarının kısmi mitokondriyal DNA (mtDNA) ve 8 mikrosatelit lokusu analiz edilmiştir. Ayrıca Yenikapı kazılarından ortaya çıkarılan antik kılıç balığı örneklerinin aynı mtDNA bölgesi dizilenmiştir. Elde edilen diziler veri tabanlarında bulunan Balear Denizi, Ligurya Denizi, İyon Denizi ve Güney Ege Denizi'ne ait diziler ile birlikte değerlendirilmiştir. Moleküler varyans analizi, Batı Akdeniz (Balear, Ligurya) ve Doğu Akdeniz (İyon, Güney Ege, Kuzey Ege ve Kuzey Levant) arasında anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir Doğu Akdeniz, Batı Akdeniz'e göre daha düşük genetik çeşitliliğe ve etkin popülasyon büyüklüğüne (Ne) sahiptir. Genel olarak doğudan batıya doğru göç daha yüksek orandadır. Antik DNA (aDNA) popülasyonu FST'ye göre modern popülasyonlardan farklıdır. Ancak aDNA/ Güney Ege, aDNA/ Kuzey Ege ve aDNA/ Kuzey Levant arasında süreklilik ret edilememiştir. aDNA'nın uzun dönem Ne ve genetik çeşitliliği Doğu Akdeniz'den yüksek ve Batı Akdeniz ile yaklaşık olarak aynı bulunmuştur. FST, PCA ve STRUCTURE sonuçları Kuzey Ege ve Kuzey Levant'ın mikrosatelitlere göre farklı olmadığını göstermiştir. Faklı yöntemlerle hesaplanan kısa dönem Ne sonuçlarının hepsi 150'den küçük bulunmuştur ve MSVAR sonuçlarına göre, hem Kuzey Ege hem de Kuzey Levant'ın kılıç balığı Ne değerleri, sırasıyla 599 ve 1240 yıl önce, çarpıcı bir azalma göstermiştir. Akdeniz kılıç balığı tek bir stok olarak ve kabul edilmektedir ve sadece tek bir koruma planı önerilmektedir. Bu sonuçlara göre, Doğu ve batı Akdeniz için farklı koruma planları yapılmalıdır. Türkiye kılıç balıklarının da bir parçası olduğu Doğu popülasyonu, ciddi olarak tehlikededir.
Özet (Çeviri)
In this study, partial mitochondrial DNA (mtDNA) and 8 microsatellite loci of swordfish collected from Northern Levantine Sea and Northern Aegean Sea were analyzed. Also same mtDNA region of ancient swordfish samples unearthed from Yenikapı excavation were sequenced. Obtained sequences were evaluated comparatively with the sequences from Balearic Sea, Ligurian Sea, Ionian Sea and Southern Aegean Sea, available in databases. Analysis of the molecular variance revealed a significant differentiation between Western (Balearic, Ligurian) and Eastern (Ionian, Southern Aegean, Northern Aegean, and Northern Levantine) Mediterranean. Eastern Mediterranean had lower diversity and lower long term effective population size (Ne) than Western Mediterranean. Generally, migration from Eastern Mediterranean to Western Mediterranean was higher. Ancient DNA (aDNA) population was slightly different from modern populations based on FST. However, continuity between aDNA/ Southern Aegean, aDNA/ Northern Aegean and aDNA/ Northern Levantine could not be rejected. Long term Ne and genetic diversity of aDNA were higher than Eastern Mediterranean and nearly equal to Western Mediterranean. FST, PCA and STRUCTURE results showed Northern Aegean and Northern Levantine were not differentiated based on microsatellites. All short term Ne's calculated with various methods were less than 150 and MSVAR results showed dramatic Ne reduction in swordfish of both Northern Aegean and Northern Levantine, started 1240 and 599 years ago respectively. Mediterranean swordfish is considered as a single stock and only one conservation plan is offered. According to results, different conservation plans must be implemented for Eastern and Western Mediterranean and Eastern population, harboring the swordfish of Turkish coasts, is at great risk.