Investigation of the lipid metabolic changes induced by novel alpha tocopherol analog (TC6OH) in luminal A type breast cancer cells
Luminal A tip meme kanseri hücrelerinde yeni bir e vitamini analoğunun (TC6OH) tetiklediği lipid metabolizması kaynaklı değişikliklerin araştırılması
- Tez No: 475062
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE SEVERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biyoloji, Moleküler Tıp, Biophysics, Biology, Molecular Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Geleneksel kemoterapötik ajanlar, meme tümörü gelişimini baskılayabilmesine rağmen, çoğunlukla etki mekanizmalarında belirsizdirler ve normal dokular için toksik etkilere sahiptirler. Bunun yerine, tümör hücrelerinin sağlıklı hücrelere göre E Vitamini (EV) ve sentetik türevlerinin bazı biçimlerine daha duyarlı oldukları bildirilmiştir. İlaç- hücre etkileşimlerinin araştırılması ve kanser model hücrelerinde sitotoksik aktivitenin ve biyolojik etkilerin altında yatan mekanizmanın anlaşılması, ilaç keşfinin klinik öncesi evresinde gereklidir. Yan zincir modifikasyonuna sahip bir α-tokoferol türevi olan TC6OH'ın ön araştırmalarda anti-kanser aktiviteye sahip olduğu gösterilmiştir. EV ve EV analoglarının yağda çözünen lipofilik moleküller olmaları sebebiyle, lipit metabolizmasını ve ilgili yolakları modüle ederek işlevlerini yerine getirdiği hipotezi ileri sürülmüştür. Bu çalışma, α-tokoferol'ü referans bileşik olarak kullanarak EV analoğunun hücredeki etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Östrojen reseptörü (ER) pozitif meme kanseri, MCF7 hücre hattında, analoğun, hücresel metabolizma, hücresel lipitlerin biyofiziksel özellikleri ve hücrelerin fonksiyonel özellikleri üzerine etkileri 48 saatlik analog maruziyetinde izlendi. Analoğun hücre döngüsünü kesintiye uğratarak, kontrollü hücre ölümünü tetiklediği, metastatik özellikleri baskıladığı ve farklılaşmaya neden olduğu ortaya konarken, aynı dozlarda analoğun MCF10A meme epitel hücreleri üzerinde sitotoksik etki göstermediği ortaya konuldu. Ayrıca, analog tedavisinin hücresel yağ asidi ve kolesterol düzeylerini arttırdığı, zar dinamiklerini değiştirdiği ve apaptotik süreçlerde ilişkili olduğu düşünülen lipit peroksidasyonunu azalttığı gözlendi. Sonuç olarak, Analog uygulamasının, mitokondriyal zar potansiyelini değiştirerek, lipit sentez, taşınma ve yıkım yolaklarını farklılaştırarak ve aynı zamanda MCF7 hücrelerindeki bazı anti-apoptotik ve büyüme faktörüne bağlı proteinlerin ifadesini azaltarak tümör hücresi apoptozunu indüklediği belgelenmiştir. ER pozitif hücrelerin hali hazırdaki tedavilere gösterdiği ilaç direnci nedeniyle, bu çalışmanın bulguları translasyonel değerdedir.
Özet (Çeviri)
Although the traditional chemotherapeutic agents able to suppress breast tumor progression, they are mostly unspecific in their mechanism of action and have toxic effects to normal tissues. Instead, it has been reported that tumor cells are more sensitive to some forms of Vitamin E (VE) and its synthetic derivatives than healthy cells. Studies of drug-cell interactions and understanding the mechanism underlying cytotoxic activity and biological effects at molecular level in cancer model cells are essential in the preclinical stage of drug discovery. TC6OH, a derivative of α-tocopherol with side chain modification has been shown to possess anti-cancer activity in preliminary studies. It was hypothesized that, as VE and VE analogs are fat soluble lipophilic molecules, they exert their function by modulating the lipid metabolism and related pathways. This study aimed to evaluate cellular impact of VE analog, using α-tocopherol as a reference compound through the experiments. Their effects on the cellular metabolism, biophysical properties of cellular lipids and functional characteristics of cells were monitored in human Estrogen Receptor (ER) positive breast cancer MCF7 cell line at 48 h drug exposure. Analog induces cell cycle arrest and differentiation, triggers apoptosis and inhibits migration while showing no cytotoxic effect on MCF10A breast epithelial cells at the same doses. In addition, analog treatment increases cellular fatty acid and cholesterol levels, changes the membrane dynamics while decreasing the lipid peroxidation which are thought to be related in apoptotic processes. It has been documented that analog treatment induces tumor cell apoptosis by dissipating mitochondrial membrane potential, modulating the lipid synthesis, transportation and degradation as well as down-regulating the certain anti-apoptotic and growth factor related proteins in MCF7 cells. Due to resistance of ER positive cells to the established therapies, the findings of this study are of translational value.