Combinatorial development of LSC-113/LSC-214 cathode materials for intermediate temperature solid oxide fuel cells
Orta sıcaklıklı katı oksit yakıt pilleri için LSC-113/LSC-214 katot malzemelerinin geliştirilmesi
- Tez No: 475069
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUR ÖZTÜRK, DOÇ. DR. YUNUS EREN KALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Katı oksit yakıt pilleri, yüksek enerji verimliliklerine ve yakıt çeşitliliklerine sahip temiz enerji dönüşüm araçlarıdır. Bu avantajlarının yanı sıra, kullanımlarındaki temel problem yüksek çalışma sıcaklıklarına ihtiyaç duymalarıdır. Çalışma sıcaklıklarının düşürülebilmesi için katot kısmında gerçekleşen reaksiyonların hızlandırılması gerekmektedir. Bu amaç doğrultusunda geliştirilen yeni katot malzemelerinden LSC-113/LSC-214 kompozit katotları hızlı kinetiklerinden ötürü en çok ilgi çeken malzemelerdendir. LSC-113/LSC-214 kompozit yapısının katot kinetiği açısından son derece olumlu sonuçlar sergilediği bilinse dahi bu gelişmenin ne kadar daha arttırılabileceği henüz bilinmemektedir. Kombinasyonel bir yaklaşıma sahip olan bu çalışmada KOYP çalışma sıcaklıklarının 500 - 600 ⁰C aralığına düşürülmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda kompozit yapıdaki LSC-113/LSC-214 katot malzemeleri simetrik ince filmler halinde üretilmiş ve söz konusu katotların reaksiyon kinetikleri elektrokimyasal empedans spektroskopisi yardımıyla irdelenmiştir. Söz konusu çalışma toplamda 3 kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda sıçratma çöktürme tekniğinde kullanılan hedef malzemelerinin üretimi yer almaktadır. Söz konusu çalışmanın temelini oluşturan ikinci kısımda ise kombinasyonel yaklaşım ile en uygun LSC-113/LSC-214 kompozisyonunun elde edilmesine yer verilmektedir. Üçüncü ve son kısımda ise elde edilen katot malzemelerinin çalışma ömürleri anlatılmaktadır. Hedef malzemelerinin üretimini ele alan ilk kısımda temel amaç kaplama tekniğine uygun yapıca sağlam ve uzun ömürlü hedef disklerinin üretilmesidir. Bu amaç doğrultusunda, düşük ölçekli üretimler için son derece maliyetli ve yavaş ilerleyen geleneksel yöntemlere alternatif olarak deforme edilebilir polimer esaslı kalıpların kullanıldığı yeni bir teknik geliştirilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında, farklı içeriklere sahip LSC-113/LSC-214 katotları üretilmiştir. Söz konusu katotlar farklı pozisyonlara koyulmuş elektrolit altlıkların üzerine eş zamanlı olarak kaplanmıştır. Bu sayede üretilen katot malzemelerinin farklı sıcaklıklardaki reaksiyon kinetikleri, elektrokimyasal empedans spektroskopisi kullanılarak taranmıştır. Bu tarama sonucunda son derece düşük alan spesifik direnç değerleri gözlemlenmiştir. Çalışma sıcaklıklarının belirlenmesi için literatürde kabul görmüş ve verimli bir şekilde çalışmayı mümkün kılacak olan 0.15 Ω.cm2 değeri esas alınmıştır. Bu değer farklı içeriklere sahip katot malzemelerinin birçoğunda 700 ⁰C altındaki sıcaklıklarda gözlemlenmiştir. En yüksek performansa sahip kompozisyon aralığı 0.40
Özet (Çeviri)
Solid oxide fuel cells are environmentally friendly, efficient and fuel versatile energy conversion devices which suffer from high operating temperatures. For lowering the operating temperatures of solid oxide fuel cells (SOFC), LSC-113/LSC-214 composite cathodes have recently attracted much attention due to their enhanced kinetics. However, the full potential of this novel system is still unknown. In this study, a combinatorial approach was used to develop cathode materials which would reduce operating temperatures of SOFCs to the range 500 - 600 ⁰C. The kinetics of cathodic processes were investigated for LSC-113/LSC-214 composite cathode films deposited with magnetron sputtering and screened with measurement of EIS responses on symmetric cells. The study is made up of three parts. Part I is related to the fabrication of sputtering targets. Part II comprises the main study which was on combinatorial screening of LSC-113/LSC-214 co-sputtered cathodes, and Part III is related to the stability of composite LSC cathodes for prolonged use; In the first part of this study, a novel approach is illustrated to fabricate sputtering targets for thin film production. In this approach, deformable dies made up of poly-tetrafluoroethylene (Teflon) were used instead of conventional rigid dies. It was shown that this method is suitable for products of low volume productions. With the use of teflon rings LSC-113 and LSC-214 sputtering targets were succefully fabricated and used for the deposition of thin film cathodes. In the second part, a combinatorial approach was used to obtain the optimum composition in LSC-113/LSC-214 composite system. A thin film composite cathode library was obtained by co-sputtering of LSC-113 and LSC-214 onto suitably positioned substrates each with controlled compositions. The cathode library was screened with an electrochemical impedance spectroscopy and showed that co-sputtered LSC-113/LSC-214 composite cathodes have low area specific resistance values (ASR) as compared to those reported in the literature. Practically useful ASR value of 0.15 Ω.cm2 was obtainable at many of the compositions in LSC-113/LSC-214 below 700 ⁰C. The best compositional range is 0.40