Modeling and financial analysis of a solar-biomass hybrid power plant in Turkey
Türkiye'de bir güneş-biyokütle hibrit santralinin modellenmesi ve finansal analizi
  1. Tez No: 475068
  2. Yazar: MERVE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YOZGATLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Isıl güneş enerjisi sistemleri ve biyokütle yakma sistemleri kesintisiz elektrik üretimi ve daha düşük CO2 ayak izi elde etmek için bir Rankine çevrimiyle hybridize edilebilir. Bu iki yenilenebilir teknolojinin dezavantajları hibridizasyon ile aşılabilir. Bu çalışmada, Rankine çevrimine dayalı güneş-biyokütle hibrit enerji santralinin simülasyon modeli Aspen Plus yazılımı kullanılarak yapılmaktadır. Elektrik üretiminde kullanılacak olan buharı elde etmek için parabolik oluklu güneş kollektörleri ve biyokütle kazanı paralel olarak kurulmuştur. Simülasyon modeli kullanılarak 1 MW ve 5 MW kurulu gücündeki sistemler için termal verim,yakıt tüketim oranları ve CO2 emisyonları incelenmiştir. Bunun yanısıra, MS EXCEL yazılımı kullanılarak bir finansal analiz yapılmıştır. Finansal analizde, 1 MW ve 5 MW kurulu gücündeki sistemler için Net Bugünkü Değer ve İç Karlılık Oranı hesaplanmıştır. %80 borçlanma senaryosu için IRR %15.64 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Solar thermal and biomass combustion systems can be hybridized via a Rankine cycle to have a continuous electricity generation and lower CO2 footprint. Disadvantages of these two renewable technologies can be overcome by hybridization. In this work; we develop a simulation model for Rankine cycle based, solar-biomass hybrid power plants using the ASPEN PLUS software. Solar parabolic collectors and biomass combustion are arranged in parallel to produce steam for power generation. Using the simulation model; thermal efficiency, fuel consumption rate, CO2 emissions are investigated for 1 MW and 5 MW installed capacities. Besides, a financial analysis is conducted via MS EXCEL software. In the financial analysis, Net Present Value (NPV) and Internal Rate of Return (IRR) are calculated for both 1 MW and 5 MW installed capacities. According to the results, hybridization reduces biomass consumption by 18% and CO2 emission by 20% compare to a stand-alone biomass power plant with the same installed capacity. IRR is calculated as 15.64% for 80% debt financing scenario.