Strength analysis of short composite beam-columns subjected to axial load and biaxial bending
Eksenel yük ve çift yönlü eğilmeye maruz kısa kompozit kiriş-kolonların mukavemet analizi
  1. Tez No: 47510
  2. Yazar: ALTUĞ YALIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Kısa çelik-beton kompozit kiriş-kolonun mukavemeti, yapısal çeliğin kesit alanındaki, betonun ve çeliğin kalitesindeki ve kompozit elemanda bulunan malzemeler için tanımlanan mukavemet modellerindeki değişimlerden etkilenir. Bu faktörlerin çelik kesitlerin yerinde beton ile döküldüğü kısa kare kompozit kolonların mukavemeti üzerindeki etkilerini araştırmak üzere bilgisayar programı geliştirildi. Sayısal sonuçlar belirtilen beton mukavemetinin ve yapısal çelik oranının kısa kompozit kiriş-kolonun mukavemetini etkilediğini ortaya koymaktadır. Yapısal çeliğin pekleşmesi ve artık gerilme dağılımı kompozit elemanın çift yönlü moment taşıma kapasitesini önemli derecede etkilememektedir. Mukavemet hesaplan için W profilleri ile 50 x 50 cm kare kompozit kesitler kullanıldı. Sonuçlan karşılaştırmak için bazı tasanm kurallan göz önüne alındı. Tek yönlü yüklemeye maruz kalmış kompozit elemanlar için tasanm çizelgeleri geliştirildi. Çift yönlü yüklemeye manız kalmış kompozit elemanlar için. yazarlar taralından yaklaşım formülleri önerilmiştir. Bu çalışmada çift yönlü yüklemeye maruz kalan kısa kompozit kiriş- kolonlann yalın mukavemetlerini kontrol edebilmek için tasanm amacıyla nomograflar halinde etkileşim yüzeyleri hazırlandı.
Özet (Çeviri)
İV -ABSTRACT The strength of a short composite steel-concrete beam-column is influenced from the variations in the cross-sectional area of structural steel, concrete and steel qualities, and strength models defined for materials involved in composite member. In order to investigate the effects of these factors on the strength of square short composite columns in which steel shapes are encased in cast-in-place concrete, a computer program was developed. The numerical results indicate that the specified concrete strength and the structural steel ratio influence the strength of short composite beam-column. Strain hardening of structural steel and residual stress distribution do not significantly affect biaxial moment carrying capacity of composite member. 50 x 50 cm square composite sections with W profiles were used for the strength computations. Some design rules were considered in this study to compare the results. Design charts were developed for the composite member subjected to uniaxial loading. Some approximate formulas were suggested by the authors for biaxial loading of composite members. In this study, interaction surfaces in the form of nomographs were prepared to check the nominal strength of short composite beam-columns subjected to biaxial loading for design purposes.