Design of bus-oriented heterogenous multiprocessing system for control applications
Kontrol uygulamalarına yönelik çoktürel çokişlemcili veri yolu tabanlı sistem tasarımı
  1. Tez No: 47509
  2. Yazar: BİLGİN KERİM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Çok işlemcili sistemler, kontrol uygulamalarında yüksek performans elde edebilmek için en uygun çözümdür. Bu tez, arka yüzey veri yolu (backplane bus) adı verilen ve değişik tipteki işlemcileri destekleyen, çok amaçlı, çok işlemcili veri yolunun tasarımıyla ilgili çalışmayı içerir. Bu çalışmada, endüstriyel işlemlerin kontrolüne uygun, mümkün olan en yüksek performansı gösterebilecek, oldukça ucuz çok işlemcili bir sistemin elde edilmesi amaçlanmıştır. Uygun görülen sistem, VME, Multibus ve Futurebus gibi yaygın olarak kullanılan veri yolu standartlarının özelliklerinin yorumlanmasıyla kurulmuştur. Çok işlemcili sistemlerle ilgili genel kavramlar ve bu sistemlerin mimari yapısı hakkında yapılan araştırmalardan sonra, önerilen veri yolu sunulmuştur. Veri alış verişi, hakemlik ve işkesme mekanizması için gerekli sinyaller, protokoller ve zamanlama çizelgeleri tasarlanmıştır. Mevcut sistemler incelenerek, çoğullanmış veri alışveriş protokolüne sahip, tam eşzamansız veri yolu yapısı belirlenmiştir. Hakemlik, merkezi olarak yapılmaktadır ve her işlemciye eşit kullanım hakkı verilmektedir. İşkesmeîer, daisy-chain mekanizması kullanılarak organize edilmiştir. Veri yolunda düzgün sinyal iletiminin sağlanabilmesi için, elektriksel özellikler ve parametreler dikkate alınmıştır. Donanım gerçeklenmesi sırasında, 64 hatlı veri yoluna karar verip, en fazla sekiz 'master', 16-bit bilgi sinyali ve 24-bit adresler desteklenmiştir. Tasarımın çalıştığını gösterebilmek için, iki Motorola 68000 işlemcili ana kart, bir hafıza kartı ve sistem denetleyicisi gerçeklenmiştir. Tüm sistem bileşenleri, üniversitenin mevcut laboratuvar donanımından faydalanarak oluşturulmuştur. Son aşamada, basit test programları yazılarak, sistem test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Multiprocessor systems are the key solution for obtaining higher performance in control applications. The current thesis considers the design of a universal multiprocessor bus, called backplane bus, that supports processors of various types. The aim is to obtain a very cheap multiprocessor system with maximum possible performance, that Is suited to be used to control industrial processes.The system incorporates ideas and decisions from popular backplane bus standards such as VME, Multibus and Futurebus. After a short review of general multiprocessing concepts and architectures, the proposed bus design is discussed. The required signals, protocols and timing diagrams are designed for the data transfer, arbitration and interrupt machanisms. Considering the available systems, fully asynchronous bus with multiplexed data transfer protocol is decided. The arbitration is centralized and implements a fair policy, while the interrupts are handled by a simple daisy-chain mechanism. The electrical specifications and parameters are considered, so that proper signal transmission on the bus may be guaranteed. The hardware implementation uses 64-pin bus with maximum eight possible masters, 16-bit data lines and 24-bit addresses. To prove the functionality of the design, a minimal system with two Motorola 6K0Ü0 based master boards, one memory board slave and a system controller is implemented. All of the system components are produced with the available laboratory equipment at the university. Finally to test the system simple test programs have been written and executed.