Farklı toprak bünyelerinde sulama suyu bor düzeylerinin fasulye bitkisi verimi üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of effects on bean yield of irrigation water boron level under di̇fferent soi̇l textures
- Tez No: 475128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA KALE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma farklı toprak bünyelerinde yetiştirilen fasulye bitkisinde, değişik konsantrasyonlarda uygulanan sulama suyu bor düzeylerinin elde edilen, verim üzerine etkilerinin belirlenmesi ve toprak bünyesi farklılığında eşik değerlerinde ne gibi farklılıklar ortaya çıkacağını saptamak amacıyla saksı denemeleri şeklinde serada yürütülmüştür. Araştırmada deneme konularını ağır ve hafif bünyeli olmak üzere iki farklı toprak bünyesi ve 0, 0.5, 1.0, 2.0, 3.0, 5.0 ppm olmak üzere 6 farklı bor konsantrasyonu içeren sulama suyu oluşturmuştur. Deneme tesadüf parsellerinde faktöriyel düzende 3 tekrarlamalı yürütülmüştür. Bitkiler 80 günlük gelişme periyodundan sonra kök hizasından hasat edilmiştir. Hasat edilen bitkilerin yaş ağırlıkları, kuru ağırlıkları ve yaprak sayıları belirlenmiş ve istatiksel olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; Bitki yaş ağırlığı, bitki kuru ağırlığı ve bitki yaprak sayıları incelendiğinde her iki toprak bünyesi içinde B2 (1 ppm) konusundan en yüksek değer elde edilirken en düşük değer ise B5 (5 ppm) konusundan elde edilmiştir. Yapılan istatistik analizlerinde artan bor konsantrasyonlarıyla birlikte her iki toprak tipi için yaş ağırlık ve yaprak sayısı arasında meydana gelen fark önemli bulunurken kuru ağırlık arasındaki fark önemsiz bulunmuştur. Farklı toprak tiplerinde aynı bor seviyesine sahip sulama suyu ile yapılan çalışmada kumlu topraklarda elde edilen veriler killi topraklarda elde edilen verilere göre bitki yaş ağırlığında %17.46 - %31.31 arasında, kuru ağırlığında %18.28- 23.30 arasında, bitki yaprak sayısında ise %20.00-%31.58 arasında artış saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the bean plants were investigated in different soil structures with the various boron concentrations of the irrigation water. The threshold value and yield of the dried product were used as the indicators against the soil structures. The pot experiments were carried out under greenhouse condition. In this investigation two different soil structures (heavy and light level) and the irrigation water with six different boron concentrations (0, 0.5, 1.0, 2.0, 3.0, 5.0 ppm). The experiment was carried out in factorial randomized blocks with three repetitions. The plants were harvested when they reached in certain height. The results were statistically evaluated based on dried and fresh weight of the harvested plants. According to the research results, when the fresh, dried and weights of the product and the numbers of leaves were investigated; the highest yield (efficiency) was obtained from B2 ( 1ppm) treatment whereas the lowest yield obtained in B5 (5 ppm) treatment. The conducted statistical analyzes showed that the difference between fresh weight and numbers of leaves counted was significant while the difference in dried weight was insignificant for both types of soil with increasing Boron consentrations. In the study conducted with irrigation water and having same Boron level in different soil types, the yields obtained in the sandy soil were between % 17.46 - % 31.31 in plant's fresh weight and between %18.28-23.30 for dried weight whereas the increasement of leaf numbers observed between % 20.00 -% 31.58.