Soğuk sıkma yöntemiyle elde edilen bitki ekstraktlarının gıda patojenleri üzerindeki antimikrobiyal etkilerinin belirlenmesi
Determination of the antimicrobial effects of plant extracts obtained by cold pressed method on food pathogens
- Tez No: 475127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KULEAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, soğuk sıkma ve soğuk maserasyon yöntemiyle elde edilen bitki ekstraktlarının, seçilmiş bazı mikroorganizmalar üzerindeki antimikrobiyal aktiviteleri incelenmiştir. Bu amaçla soğuk sıkma yöntemiyle hazırlanan 19 bitkiden ekstrakt elde edilemeye çalışılmış, ekstrakt elde edilemediği durumlarda metanol, etanol, hegzan gibi çözücüler kullanarak soğuk maserasyon yöntemiyle elde edilen bitki ekstraktlarının, mikroorganizmalara karşı antimikrobiyal etkileri incelenmiştir. Çalışma sonucunda, soğuk sıkma ekstraktlarından sadece sarımsak esktraktının K. pneumoniae hariç incelenen tüm mikroorganizmalara karşı antimikrobiyal etki gösterdiği, turunç ekstraktının ise sadece B.subtilis'e karşı antimikrobiyal etki gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Soğuk maserasyon bitki ekstraktlarından limon kabuğu, hardal ve moy ekstraktları dışındaki ekstraktların, mikroorganizmalar üzerinde farklı düzeylerde antimikrobiyal etkiye sahip olduğu ve kullanılan çözücülerin antimikrobiyal aktivite üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca HPLC analizi ile tespit edilen bazı bileşenlerin, antimikrobiyal aktiviteden sorumlu olabilecekleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the antimicrobial activities of plant extracts obtained by cold pressing and cold maceration on selected microorganisms were investigated. For this purpose, we obtained the extracts from 19 plants that were prepared by cold pressing method. In the cases where no extracts were obtained by cold pressing method, the extracts were obtained by cold maceration method by using solvents such as methanol, ethanol and hexane then they were used in antimicrobial effect determination. As a result, only the garlic extract showed an antimicrobial activity against all microorganisms except K. pneumoniae examined and the citrus extracts showed antimicrobial activity against B. subtilis. Regarding the extracts obtained by cold maceration, plant extracts of lemon peel, mustard and moy extracts were found to have antimicrobial activity on microorganisms at different levels. It was also determined that the type of solvents used were effective on antimicrobial activity. It has also been found that certain components detected by HPLC analysis may be responsible for antimicrobial activity.