Sert tornalama işleminde minimum miktarda yağlama yönteminin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of minimum quantity lubrication method in hard turning
- Tez No: 475141
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, sert tornalama işlem parametrelerinin, KURU ve MMY (Minimum Miktarda Yağlama) şartları altında; ortalama yüzey pürüzlülüğü, esas kesme kuvveti ve takım aşınmasına etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla 58 HRc sertliğinde DIN 1.2842 (90MnCrV8) soğuk iş takım çeliği, dört farklı işleme şekli: KURU 0,00 ml/h; MMY1 2,00 ml/h; MMY2 6,50 ml/h; MMY3 9,50 ml/h, üç farklı kesme hızı: 80; 100; 120 m/dak, üç farklı ilerleme miktarı: 0,05; 0,075; 0,1 mm/dev ve sabit talaş derinliği ap=0,25mm işleme parametrelerinde, seramik kesici uç (CNGA 12 04 08 TO1020 650) ile CNC torna tezgahında işlenmiştir. Deney tasarımı Taguchi yöntemi ile tam faktöriyel olarak belirlenmiş ve 36 adet deney gerçekleştirilmiştir. Tornalama esnasında belirlenen kesme parametrelerine bağlı olarak KURU ve üç farklı MMY soğutma miktarının esas kesme kuvveti, takım aşınması ve yüzey pürüzlülüğüne olan etkisi tespit edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda KURU, MMY1, MMY2 ve MMY3 şartları arasında kıyaslama yoluyla bir değerlendirme yapılmıştır. MMY3 İşleme şartlarında KURU işlemeye oranla; takım ömründe %11,2; esas kesme kuvvetinde %26,49; ortalama yüzey pürüzlülüğünde %7,69 iyileşme tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of hard turning process parameters under condition DRY and MQL (Minimum Quantity Lubrication) on average surface roughness, main cutting force and tool wear were investigated. For this purpose cold work tool steel at 58 HRc hardness DIN 1.2842 (90MnCrV8), was machined at the processing parameters that four different processing method: DRY 0,00 ml/h; MQL1 2,00 ml/h; MQL2 6,50 ml/h; MQL3 9,50 ml/h, three different cutting speeds: 80; 100; 120 m/min, three different feed rate: 0,05; 0,075; 0,1 mm/rev and constant cutting depth ap= 0,25 mm with ceramic cutting tool (CNG 12 04 08 TO1020 650). Experimental design was determined as full factorial by Taguchi method and conducted 36 experiments. Depending on the cutting parameters determined during turning were determined as DRY and three different amount of MQL, the effect of DRY, MQL1, MQL2, MQL3 on cutting force, tool wear and surface roughness were assessment through comparison between these conditions. As a result, MQL machining has reduced 11,2% in tool life; 26,49%, in the main cutting force; 7,69% average surface roughness compared to DRY condition.