Sarıçam (Pinus sylvestris L.) odununun elastik sabitlerinin belirlenmesi
Determination of the elastic constants of scotch pine (Pinus sylvestris L.)
- Tez No: 475173
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında Sarıçam (Pinus Sylvestris L.) odununda rutubetin elastik özellikler üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışmada belirlenen özellikler: Elastikiyet modüller (EL, ER, ET), Kesme modülleri (GLR, GRT, GLT) ve Poisson oranlarıdır (ʋLR, ʋLT, ʋRT, ʋTR, ʋRL, ʋTL). Sarıçam odunu Akdeniz bölgesinden alınmıştır. Elde edilen tomruklardan kesilen radyal ve teğet yönde kerestelerden kusursuz örnekler hazırlanmıştır. Örneklerin boyutu 20 x 20 x 20 mm ve 20 x 20 x 60 mm ölçülerinde örnekler farklı rutubet seviyelerinde ağrılıkları değişmeyecek şekilde bekletilerek, yoğunlukları ve rutubetleri ölçülmüş, ultrasonik ve basma testlerine maruz bırakılmıştır. Test örnekleri 20 °C sıcaklık ve %45, 65,85 ve 95 nispi rutubet şartlarında bekletilmiştir. Örneklerin gerilme-şekil değiştirme davranışları bi-aksiyal ekstansometre ile belirlenmiştir. Elde edilen eğrilerden elastik özellikler hesaplanmıştır. Ultrasonik yöntemle elde edilen örneklerde ortalama elastikiyet modülü L yönünde 10682 N/mm2 R yönünde 1316 N/mm2 T yönünde 580 N/mm2 'dir. Ortalama kesme modülü 405 N/mm2'dir. Kesme modülleri en yüksek GLR yönünde %45 rutubet seviyesinde (651 N/mm2) en düşük ise GRT yönünde %95 rutubet seviyesinde (150 N/mm2) bulunmuştur. Ortalama Poisson oranları 0.021 ile 0.51 arasında değişmektedir. Genel olarak elastikiyet modülü üzerine etkisi diğer elastikiyet olarak özelliklere etkisinden daha belirgindir. Bu çalışmada, sarıçam olarak kullanılan eleman veya sistemlerin yük altındaki davranışı ortotropik olarak modellenmiş ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effect of moisture on the elastic properties of Scotch pine (Pinus SYLVESTRİS L.) wood has been investigated. Elasticity modules (EL, ER, ET), cutting modules (GLR, GRT, GLT) and Poisson ratios (ʋLR, ʋLT, ʋRT, ʋTR, ʋRL, ʋTL). Scotch pine wood was taken from the Mediterranean region. Flawless samples were prepared from the radial and tangential lumber cut from the logs obtained. The specimens were measured in dimensions of 20 x 20 x 20 mm and 20 x 20 x 60 mm, and their densities and humidity were measured, subjected to ultrasonic and compression tests, while their weights were kept unchanged at different humidity levels. The test specimens were incubated at 20 ° C and 45%, 65.85 and 95 relative humidity conditions. Strain-strain behavior of the samples was determined by bi-axial extansometer. Elastic properties were calculated from the obtained curves. For the samples obtained by ultrasonic method, the average modulus of elasticity is 10682 N / mm2 in the L direction 1316 N / mm2 in the R direction 580 N / mm2 in the T direction. The average shear modulus is 405 N / mm2. Cutting moduli were found at the highest GLR direction at the humidity level of 45% (651 N / mm2) and at the 95% humidity level (150 N / mm2) in the GRT direction. The average Poisson ratios range from 0.021 to 0.51. In general, the effect on the modulus of elasticity is more pronounced than the effect of other elasticity properties. The results of this study can be used in the orthotropic modeling of behavior under load of elements or systems using scotch pine.