Kuşadası (Aydın) ve yakın çevresi jeotermal sularının hidrojeolojisi, hidrojeokimyası ve izotop jeokimyası
Hydrogeology, hydrogeochemistry and isotope geochemestry of the thermal waters in Kusadasi (Aydin) and surroundings
- Tez No: 475172
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Menderes Masifine ait olan mikaşistler yörede temeli oluştururlar ve hidrojeolojik açıdan geçirimsizdirler. Burada Mesozoyik yaşlı mermerler sıcak sular için rezervuar ve yer altı suları için akifer kayacı özelliği taşırlar. Bu kayaçlar jeolojik olarak killi, karbonatlı ve çakıltaşı seviyeleri içeren Kuşadası birimi tarafından örtülürler ve yörede örtü kayaçları oluştururlar. İnceleme alanı ve civarındaki aktif faylar ve Pliyosen yaşlı bazik volkanik kayaçların varlığı burada yüksek ısı aksısı ve jeotermal gradyanın varlığına işaret etmektedir. Kuşadası ve yakın çevresi jeotermal suları sıcaklık değerleri olarak 43,1oC ve 54,1oC, jeotermal suları ile yeraltısuları hidrojeokimyasal olarak Na-Cl-HCO3 veya Na-Ca-Cl-HCO3 tipindedir. Çalışma alanında jeotermal sular 1690 mg/l Na ve 2687 mg/l Cl değerlerine ve yeraltısuları 219 mg/l Na ve 397 mg/l Cl değerlerine varan içeriklerle oldukça fazla tuzlanmış bulunmaktadırlar. Bu jeotermal sular ve yeraltısuları 18O ve 2H diyagramında yoğun su-kayaç etkileşimi dolayısıyla sağa doğru kayma göstermektedir. Güncel olarak yörede aşırı yeraltısuyu çekimi nedeniyle yeraltısuyu seviyesinde düşüş ve bu nedenle yeraltı sularına deniz suyu girişimi tehlikesi belirmiştir.
Özet (Çeviri)
The mica schists of the Menderes Massif display the basement rocks in the area and hydrogeologically impermeable. The Mesozoic marbles form resevoir for geothermal waters and aquifer for ground waters. These rocks are covered by the Kuşadası formation consisting of intercalations of claystone, conglomerate and carbonate rocks. This uppermost Kuşadası formation plays an important role as cap rocks. The existence of active faults and basic volcanic rocks of Pliocene age points to the existence of high heat flow and geothermal gradients. Geothermal waters and groundwaters in Kusadasi and environments beetwen 43,1oC and 54,1oC, can be considered as Na-Cl-HCO3 or Na-Ca-Cl-HCO3 type waters. In this study geothermal waters and groundwaters are found to be excessively salted with 1690 mg/l Na, 2687 mg/l Cl and 219 mg/l Na and 379 mg/l Cl respectively. These geothermalwaters and groundwaters are observed to be shifted towards right on the 18O and 2H diagrams due to the intense water-rock interaction. Nowadays, there is a danger of intrusion of seawaters into the groundwaters due to the drop of groundwaters table caused by excess usage of groundwater.