Ekmeklik buğdayda ahır ve yeşil (karabuğday,fiğ) gübre uygulamalarının verim ve kaliteye etkisi
Effect to yield and quality of farm and green manure (buckwheat,vetch) treatments in bread wheat
- Tez No: 475179
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu araştırma; fiğ ve karabuğday yeşil gübrelemesine ahır gübre ilavesinin yazlık ekilen buğdayın verim, bazı verim özellikleri ve protein içeriğine etkilerini araştırmak amacıyla, Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama alanında 2017 yılında Koç-2015 yazlık ekmeklik buğday çeşidi kullanılarak Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre 3 tekerrürlü yürütülmüştür. Araştırmada, geleneksel gübreleme (kontrol), ahır gübre uygulaması, fiğ yeşil gübreleme, karabuğday yeşil gübreleme, fiğ yeşil gübreleme + ahır gübreleme ve karabuğday yeşil gübreleme + ahır gübreleme uygulamaları denenmiştir. Araştırmada, buğdayın en uzun bitki boyu (80.7 cm), başak boyu, (10.1 cm), m2'de bitki sayısı (132.9 adet/m2), m2'de başak sayısı (357.7 adet/m2), biyolojik verim (1149.1 kg/da), tane verimi (348.3 kg/da), hasat indeksi (%30.0) ve protein oranı (%14.6) geleneksel gübre uygulamasından, 1000 tane ağırlığı (47.3 g) ise fiğ yeşil gübreleme+ahır gübre uygulamalarında belirlenmiştir. Uygulamalar arasında hektolitre ağırlığı önemsiz olmuştur. Yeşil gübreleme ve ahır gübre uygulamaları karşılaştırıldığında, en yüksek değerler fiğ yeşil gübreleme+ahır gübre uygulamalarında tespit edilmiştir. 1000 tane ağırlığı dışında genellikle en düşük değerler ise karabuğday yeşil gübrelemesinden elde edilmiştir. Isparta ekolojik koşullarında yazlık olarak yetiştirilen buğdayda daha yüksek tane verimi ve protein oranından dolayı geleneksel gübre uygulaması önerilmektedir. Ancak sürdürülebilir tarım koşullarında, fiğ yeşil gübreleme+ahır gübresi uygulaması kabul edilebilir verim miktarı ve protein oranı bakımından önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted with aim to investigate effects on grain yield,some yield characteristics and protein content of summer bread wheat of vetch and buckweath green manure with addition farm manure during 2017 year in the experimental area of the Süleyman Demirel University according to a Randomized Complete Block Design with three replicates using the Koç-2015 summer bread wheat cultivar. In the research was experiment to conventional manure (control), alone farm manure, Vetch green manure, buckwheat green manure, vetch green manure+farm manure and buckwheat green manure + farm manure treatments. In the research, the longest plant height (80.7 cm), spike length (10.1 cm), the highest plant number per m2 (132.9 plant per m2), spike number per m2 (357.7 spike per m2), biological yield (1149.1 kg da-1), grain yield (348.3 kg da-1), harvest index (30.0%) and protein content (14.6%) of wheat were determined in conventional manure, and 1000 seed weight (47.3 g) from vetch green manure+farm manure treatment. Hectoliter weigh is not significant among treatments. In the comparison to green manure and farm manure treatment, the highest plant values were determined in vetch green manure+farm manure. Generally, the lowest values except 1000 seed weight were obtained from buckwheat green manure. It could recommend conventional manure treatment in Isparta's ecological conditions because of the higher grain yield and protein content. However, vetch green manure+farm manure treatment can be recommended sustainable agriculture conditions due to enough grain yield and protein content.