Bazı triticale çeşitlerinin kimi teknolojik özellikleri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 694
  2. Yazar: SELMAN TÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNSAL ÇAKMAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
6. ÖZET Bu araştırma Türkiye1 de ıslah ve adaptasyon çalışmaları yü rütülen bazı Triticale çeşitlerinin, kimi teknolojik özellikleri nin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Triticale, dünya üzerinde buğday ve çavdarın melezlenmesiy- le, 1875 yılında Wilson tarafından elde edilen ilk sunî tahıldır» Araştırmada, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitki leri Bölümünce yetiştirilen, 11 Triticale çeşidi ile bir ekmeklik buğday kullanılmıştır. Araştırmamızda yer alan Triticale örnekleri içinde bazı fi ziksel analizler ve öğütme denemeleri sonucunda en umut verici çe şitler; MŞY-33(6), MŞV-170(8), MŞV-44(10) ve MŞV- 391(11) olduğu halde MŞV-11(3) ve MŞV-6(4) bu özelliklerce en düşük değerlere sa hip oldukları ortaya çıkmıştır. Kimyasal ve teknolojik özellikler bakımından MŞV-11(3), MşV-2(7) ve MŞV-130(9) en umut verici çeşit ler olurken; bu özellikler bakımından en düşük değerleri MŞV-518 (5) ve MşV-391(ll)'in taşıdığı tesbit edilmiştir. Triticale unlarının ortalama düşme sayısının 157,8 saniye olması, Triticale'nin «*- amilaz aktivitesinin buğdaya göre yüksek olduğunu göstermektedir. Deneme sonuçlarına göre, Triticale.unlarının farinograf değerleri, su kaldırma değeri hariç ekmeklik buğdayların ortalama değerlerine göre oldukça düşük seviyede bulunmuştur. Aynı şekilde ekstensograf değerlerinin de ekmeklik buğdaylara kıyasla daha dü şük seviyelerde olması, Triticale ununun zayıf un niteliği taşı dığını ortaya koymaktadır. Bu durum yürütülen ekmek denemeleri ile de kuvvet kazanmıştır. Ekmek kalite kriterlerinin belirlenmesi so nucunda örneklerin ortalama hacim verimi 387,6 ve ortalama pişme sayısı da 79,7 olduğu gözlenmiştir. Her iki değer de buğday örneği ne göre biraz daha düşüktür. MŞV- 6 (4), MŞV-33(6), KşV-2(7) ve KŞV- 44 (10) 'ten, araştırmada yer alan Triticale örneklerine göre daha kaliteli ekmek elde edilmiştir. Ekmeklik özellikler bakımından MŞV- 518(5), MŞY-130(9) ve MŞY-391(H) tatmin edici bulunmamıştır. -46-Araştırma sonuçlarına göre, Tritieale çeşitlerinin yüksek oranda protein miktarı içermelerine karşın, Triticale unlarının, katkı maddeleri kullanılmadan tatmin edici kalitede ekmek üretimi için uygun olmadıkları kanısına varılmıştır. -47-
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was undertaken in order to assess certain technological properties of some Triticale“varieties”whose bre eding and adaptation trials were being carried out in Turkey, Triticale is the first man-made cereal in the world obtai ned in 1875 by Wilson viq crossing of wheat with rye.' In the study, eleven Triticale cultivars and one bread- type wheat grown by the Agronomy Department of Agriculture Faculty-ia- mir.i As for as certain physical and milling properties are concer ned promising varieties were MŞV-33(6), MŞV-170 (8), MŞV-44 (10) and MŞV-391 (ll).« V/hereas the varieties MŞY-11 (3) and MŞV-6 (4) were found tobe most unsatisfactory. As for certain chemical and techonological characteristics M§V*11 (3), M§V-2 (7) -and MŞ7-130 (9) were assessed as moat hopeful cultivars, MŞV-518 (5) and EŞV-391 (11) prossesing the lowest values. The fact that the falling number valves of the Triticale flours have been estimated in average 157,8, indicates that°