Effect of crust for reinforced embankments constructed soft clays
  1. Tez No: 47519
  2. Yazar: AYŞE EDİNÇLİLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, donatılı dolgularda kireç difüzyonu ile kireç kabuk tabakası oluşturularak etkilerini incelemektir. Laboratuvar deneyleri ve Sonlu Eleman Modelleme olarak iki kısımdan oluşmuştur. Laboratuvar çalışmasında, yumuşak temel zemini üzerine kireç serpilerek kireç difüzyonu ile kayma mukavemetinin artışı sağlanmıştır. Deney sonuçlarından, kayma mukavemetinin artışının kireç miktarı, ısı ve kür süresi ile bağlantılı olduğu görülmüştür. Laboratuvar çalışmalarında düşey oturmalar ve geotekstilin yatay hareketleri ölçülmüştür. Laboratuvar modellerim esas alan sonlu elemanlar modelleri CRISP'92 Sonlu Elemanlar Programı kullanılarak analiz edilmiştir. Kireç serpilmesi ile kabuk tabakasındaki su muhtevası azalarak kayma mukavemetinde artış oluşmaktadır. Kireç difüzyonu ile kabuk oluşumunun temel zeminin kayma mukavemetinin arttırdığı ve daha fazla yükler taşıdığı gözlenmiştir. Taşıyıcı kabuk tabakası oluşturulan zeminin muamele görmemiş zemine göre beş kat daha fazla yük taşıyabildiği ölçülmüştür. Laboratuvar Deneyleri ve Sonlu Elemanlar Modelleri sonuçları karşılaştırıldığında, Sonlu Elemanlar Programının deformasyonları bir miktar fazla hesapladığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT The purpose of this study has been to investigate the effects of lime crust obtained by lime diffusion on the performance of the reinforced embankments. The study consists of two parts, namely, laboratory experiments and Finite Element Modelling. In the laboratory studies, lime has been spread over the soft foundation soils to increase shear strength of the soil through lime diffusion. It has been observed that shear strength increases is dependent on the quantity of lime, temperature and curing time. In the laboratory experiments vertical deformations and horizontal deformations of geotextile have been recorded. Based on the laboratory experiments finite element study has been conducted using the Finite Element Program CRISF92. Spreading of lime has reduced the water content of the clay on the crust and also increased the shear strength. It has been observed that crust formation using lime diffusion increases the shear strength of the foundation soil, thereby allowing the soil to carry larger loads. The soil was able to carry loads up to five times of untreated soil. It has also been observed that during the comparison of the laboratory experiment results with the Finite Element Model results that the Finite Element Program slightly overestimate the deformations