Effect of aminosilane caupling agents on the physical properties of pvc-perlite composites
- Tez No: 47520
- Danışmanlar: PROF.DR. SALİM H. KÜSEFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
vi ÖZET PVC-DOP plastiklerinin maliyetlerini düşürmek ve yoğunluklarını azaltmak amacıyla çok hafif bir doğal cam köpüğü olan Perlit, bu plastiklere il8ve edildi. Ağırlıkça yüzde 10 Perlit ilavesiyle yoğunluğun yüzde 18 azaldığı görüldü (1.064 grem/cm3 'den 0.871 gram/cm3 'e). Elde edilen kompozitlerin çekmeye dayanıklılık, kopmadaki uzama, sertlik modülü ve kopmadaki uzamanın yüzde 25'indeki tanjant modülü gibi fiziksel özellikleri çekme deneyleri yapılarak bulundu. Bu değerlere Perlit ve DOP yüzdelerinin etkisi incelendi. PVC-DOP plastiklerinin yoğunluklarının düşürülmesinde yararlı olduğu halde, Perlit ilavesinden dolayı yukarıda belirtilen fiziksel özelliklerde büyük ölçüde kötüleşme olduğu gözlendi. Kompozitlerin kırılma yüzeyleri mikroskopla incelendi ve kırılma yüzeyinin PVC matrisi -Perl i t arayüzeyi boyunca ilerlediği gözlendi. Bu bulgu PVC matrisi -Perl i t arayüzeyi arasındaki adhezyonun çok zayıf olduğunu doğruladı. Biraminofonksiyonel silan bağlayıcı madde olan Gamma-arnino- propiltrietoksisilan PVC matrisi -Perl i t arayüzeyi nin adhezyonunun arttırılması için kullanıldı. Bu maddenin kompozitlere katılmasıyla yukarıda bahsedilen fiziksel özelliklerde büyük miktarda gelişme gözlendi. En yüksekvii yüzde gelişmeler, çekmeye dayanıklılık için 46.15, kopmadaki uzama için î 1.75, sertlik modülü için 56.70 ve kopmadaki uzamanın yüzde 25'indeki tanjant modülü için i 16.70 olarak belirlendi. En yüksek gelişmelerin yüzde 0.064 bağlayıcı madde konsantrasyonunda elde edildiği saptandı. Bundan dolayı, bu konsantrasyon en etkili bağlayıcı konsantrasyonu olarak tanımlandı. Bu konsantrasyondan daha yüksek bağlayıcı madde konsantrasyonlarında fiziksel özellik gelişmelerinde bir azalma gözlendi. Bu azalmanın nedeni olarak reaksiyona girmeyen bağlayıcı maddenin PVC matrisi -Perl i t arayüzey indeki kaydırıcı etkisi gösterildi. En büyük fiziksel özellik gelişmelerine Perlit miktarının en çok olduğu örneklerde (ağırlıkça yüzde sekiz) rastlandı. Bunun nedeni ise, bağlanma reaksiyonu için elverişli cam yüzeyinin artmasından dolayı bağlayıcı maddenin etkinliğinin artması olarak gösterildi. Bağlayıcı madde ve Perlit arasındaki reaksiyon DOP ve Perlit'siz bir ortamda tekrarlandı. Gamma-aminopropiltrietoksisilan gibi aminofonksiyonel bağlayıcı maddelerin PVC-cam kompozitîeri için iyi bağlayıcı maddeler olduğu FT-İR Spektroskopisi ve çözünürlük deneyleri vasıtasıyla kanıtlandı.
Özet (Çeviri)
tv ABSTRACT Perlite, an ultralight glass filler of volcanic origin, was incorporated into PVC-DOP plastics In order to reduce the density and cost. Density was reduced by 18 per cent with the addition of 10 per cent Perlite (from 1.064 to 0.871 grams per cubic centimeters). The effect of Perlite content on physical properties such as ultimate tensile strength, strain at break, strain at a fixed stress, modulus of toughness, tangent modulus at 25 per cent of strain at break was Investigated by performing tensile tests on composites that have different OOP and Perlite contents. Although Perlite was useful in reducing the density of PVC-OOP plastics, the physical properties stated above were observed to suffer greatly from addition of Perlite. The pattern of failure was also studied by using a microscope. It was found that the crack surface propagated through PVC matrix-Perl ite interface during tensile tests and this determination confirmed the poor adhesion at the PVC matrix-Perl ite interface. An aminofunctlonal sllane coupling agent, gamma-aminopropyl- triethoxysilane, was used to improve adhesion between PVC matrix and Perlite. It was found that the above mentioned physical properties were improved to a great extent with the addition of the coupling agent. The highest per cent improvement was found to be 46. 15 for ultimate tensile strength, 1 1.75 for strain at break, 56.70 for modulus of toughness, 1 16.70for tangent modulus at 25 per cent of strain at break. Most of the highest improvements In these physical properties were observed at the coupling agent concentration of 0.064 per cent by weight. Therefore, this concentration of the coupling agent can be defined as the most efficient coupling agent concentration and beyond this concentration, the properties were found to decrease. This decrease was ascribed to the unreacted coupling agent acting as a lubricant at the polymer-Perlite interface. The highest improvements were obtained for the samples that have the highest Perlite content (eight per cent by weight). This is due to the fact that the effectivity of the coupling agent increases as the glass surface available for coupling reaction increases. The reaction between the coupling agent and PVC was simulated in the absence of the plasticiser and Perlite. It was proven by using FT-IR Spectroscopy and performing solubility tests that an aminofunctional si lane such as gamma-aminopropyltriethoxysilane is a good coupling agent for PVC and Perlite