Moment-curvature relationship for reinforced concrete members and applications
Betonarme elemanlarda moment eğrisellik ilişkisi ve uygulamaları
- Tez No: 47537
- Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
VI ÖZET BETONARME ELEMANLARDA MOMENT-E?RİSELLİK İLİŞKİSİ VE UYGULAMALARİ Bu çalışmada, betonarme kesitlerin moment-eğrisellik ilişkisinin gerçekçi bir biçimde belirlenmesi için, bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Moment-eğrisellik ilişki si belirlenirken, beton için, Kent ve Park tarafından önerilen gerilme-birim def ormasyon modeli ve çelik için, üç doğru ile idealleştirilmiş pekleşmen" gerilme-birim def ormasyon modeli kullanılmıştır. Bu program kullanılarak, betonarme yapıların elastik olmayan çözümü için, başka bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Burada geliştirilen analiz metodu, tek katlı-tek açıklıklı bir düzlem çerçeve üzerinde uygulandı. İki tane elastik olmayan çözüm yapıldı. Birinci çözümde, beton ve çelik mukavemetleri için karakteristik değerleri kullanıldı, ikinci çözümde, bu mukave metler için tasarım değerleri kullanıldı. Elastik olmayan çözüm sonucunda, çerçevenin taşıyacağı yük kapasitesi bulundu ve bu yük değeri kullanılarak, bu çerçeve için, elastik çözüm yapıldı. Beş örnek daha çözüldü ki, bütün bu örneklerde, yapısal sistem aynı idi. Bu çözümlerde, bazı parametreler değiştirildi ; yatay yük katsayısı, yanal donatı yüzdesi, kolonların üzerine etkiyen düşey yük ve kolon boyutları gibi. Her elastik ve elastik olmayan çözüm için, normal kuvvet ve moment diag- ramlan verilmiştir ve yanal yer değiştirme sonuçlan sunulmuştur. Bu yanal yer değiştir meler, Türkiye Deprem Yönetmeliğindeki (1975) sınır değerlerle karşılaştırılmıştır. Burada varılan sonuçlar gösterdi ki, beton ve çelik için öngörülen malzeme katsayıları, çerçevelerin yük taşıma kapasitesini ve göçme mekanizmasını etkilemektedir. Bu etki, bütün plastik mafsalların kolonlarda oluştuğu yanal yer değiştirme mekanizmalarında daha belirgindir. Burada da, çok yüksek yatay yük katsayısı ile çözülen örnekte, beton ve çelik için malzeme katsayıları gözönüne alınınca, göçme mekanizması de ğişti (kombine mekanizmadan yanal yer değiştirme mekanizmasına dönüştü) ve çok düşük yük taşıma kapasitesi elde edildi (%50 kadar bir düşüş). Ayrıca, bir defa daha gösterildi ki, yüksek sismik risk taşıyan bölgelerde, çerçevelerin zayıf kolon-kuvvetli kiriş olacak şekilde tasarlanması, hiç güvenli olmamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MOMENT-CURVATURE RELATIONSHIP FOR REINFORCED CONCRETE MEMBERS AND APPLICATIONS In this study, a software has been developed to predict the moment-curvature relationship of reinforced concrete sections realistically. In deriving moment-curvature relationships, for concrete, stress-strain curve proposed by Kent & Park was used and for steel, a trilinear idealized stress-strain curve which takes strain hardening into account, was used. Another software has been developed for nonlinear analysis of reinforced concrete structures utilizing the software developed for moment-curvature relationship. The method of analysis developed here, was applied on a one storey one-bay frame. Two nonlinear analyses have been employed. In the first analysis, characteristic values have been used for concrete and steel strengths and in the second analysis, design values have been used for concrete and steel strengths. As a result of nonlinear analysis, load carrying capacity of the frame was found and this value was used to employ linear analysis on this frame. Then, five more examples have been solved in which structural system was the same. Some parameters were changed in each example, like, horizontal load factor, amount of transverse reinforcement, the vertical load on columns and column dimensions. For each linear and nonlinear solution, axial load and moment diagrams were given and lateral displacements (drift) were presented. The drifts were checked with the requirements given in the Turkish Seismic Code- 1975. The results indicated that material factors for concrete and steel influence the load carrying capacity of frames and the collapse mechanisms. This influence is more significant in sway mechanisms where all hinges form in columns. A case solved for a very high horizontal load factor, resulted in a change in the collapse mechanism (changed from combined mechanism to sway mechanism) and a very low load carrying capacity (a decrease of almost 50 per cent) when material factors were introduced into concrete and steel strengths. It was also revealed that it would be very unsafe to design frames with weak column - strong beam in regions of high seismic risk.