Composite and aggregate production using high calcium fly ASH
  1. Tez No: 47536
  2. Yazar: KHALED ZEYAD S. RAMADAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖKHAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
vu ÖZET Uçucu küle, ısı uygulanmadan düşük sıcaklıkta ergime özellikli değişik metal tozlan kanşunp sinterleyerek, yüksek performanslı inşaat malzemesi üretme imkanı araştırılmıştır. İnşaat sanayinde, basit ve ekonomik olma özelliği itibari ile geniş kullanım alam bulabilecek uçucu kül agregasının üretimi gerçekleştirilmiştir. Farklı şekilli agrega üretimi imkanını araştırmak amacıyla, uçucu kül karışımlarını, özel olarak dizayn edilmiş kalıp ile sıkıştırmak suretiyle, kompleks bir şekle sahip tetrapod başanlı bir şekilde üretilmiştir. Sinterleme işleminde, kül-su karışımına katkı olarak toz halinde kireç, demir, bizmut, alüminyum ve çinko ilave edilmiştir. Optimum su muhtevası ve kalıplama basıncı sırasıyla, yüzde 25 ve 7.848 MPa olarak belirlenmiştir. Presleme için iç çapı 32 mm olan bir çelik kalıp, zımbası ile beraber imal edilmiştir. Sinterleme için programlanabilir rezistans ısıtıcılı kutu firm kullanılmıştır. Sinterleme sırasında çatlama eğilimini azaltmak için ısıtma ve soğutma işlemi kademeli olarak uygulanmıştır. Kür süresinin numunelerin sinterleme öncesi ve sonrası mukavemetlerini çok etkilediği belirtilmiştir. Basınç mukavemetinin artmasında, metal tozların katılmasından çok sinterleme işleminin etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Bu etki sinterleme sıcaklığı ile artmaktadır. Bu çalışmanın ikinci bölümünde, peletleme yöntemiyle farklı büyüklükte agregalar üretilmiştir (herhangi bir ısıtma işlemi uygulanmamıştır). Peletier kür odasında 21°C,da 28 gün kürlenmiştir. Küıienen hafif uçucu kül agregalarının üzerinde mekanik özellik ve dayanıklılık deneyleri (Los Angeles Aşınma Deneyi, Kaliforniya Dayanım Oram, hacim sabitliği, kırılma değeri deneyi, noktasal yük deneyi ve üç eksenli basınç dayanımı deneyi) yapılmıştır. Uçucu küle ağırlıkça yüzde 5 kireç eklenmesi (hacim sabitliği hariç) en iyi sonucu vermiştir. Üretilen agregaların su emme ve dayanıklılık özelliklerinin iyileştirilmesi için yüzeyine cam suyu uygulanmıştır. Hafif uçucu kül agregalarının üretiminin, ısıyla peletleme işlemi ve kireç katkısı olmadan da yapılabileceği sonucuna varılmıştır.VM Son olarak, presleme teknikleri kullanılarak kilitlenme özellikli tetrapod şekilli agregalar üretilmiştir. Bu amaçla özel bir çelik kalıp dizayn edilmiştir. Literatüre göre, geoteknik araştırmaları için presleme teknikleri kullanılarak tetrapod üretilmesi ilk kez gerçekleştirilmiştir. Üretilen tetrapodlann davranışım incelemek için, bir tür yükleme deneyi yapılmıştır. Sonuçlar direk yükleme altında birden çok maksimum mukavemet değeri göstermiştir. Kırılma değeri ve doğal kayma açısı sırasıyla yüzde 52 ve 58.5° olarak belirlenmiştir. Tetrapodlann, presleme teknikleri kullanılarak başarı ile üretilebileceği ve bunların özel geoteknik uygulamalarda kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Uçucu kül, düşük enerji gerektiren tekniklerle peletlenebilir ve agrega olarak kullanılabilir, özel uygulamalarda kullanılacak kompleks şekiller, özel kalıplarda preslenerek üretilebilir. Bu çalışmanın sonuçlan, inşaat sanayinde, uçucu külün yüksek oranlarda kullanılma olanağını sağlayarak, yeni bir alan açacaktır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT The possibility of producing a high performance construction material from fly ash by adding different low melting point metals and sintering, has been investigated. Fly ash aggregate production in the form of pellets has been realized without heat treatment which will provide simple and economic means for high volume utilization in the construction industry. To investigate the possibility of producing different shapes of aggregates, a complex shape, tetrapod have been successfully produced by pressing into specially designed mold. In the sintering procedure, the additives added to the fly ash-water mixture were lime, iron, bismuth, aluminium and zinc in their powder form. The optimum water content and pressing pressure were determined as 25 per cent and 7.848 MPa, respectively. A hollow mild steel die of internal diameter 32 mm and its punch were machined for pressing. A programmable resistance heated box furnace was used for sintering. Stepwise heating and cooling procedure was used to reduce the cracking tendency while sintering. The curing period highly affected the strength development of the specimens before and after sintering. The sintering process itself which was applied after curing rather than the metal powder additions was effective in increasing the compressive strength. This effect was increased with sintering temperature. In the second part of this study, different size aggregates were produced from fly ash by manual pelletization (no heating was involved). The pellets were cured in a curing room for 28 days at 21°C. Mechanical property and durability tests (Los Angeles Abrasion Test, California Bearing Ratio Test, soundness, crushing value test, point load test, water absorption, direct shear test, and triaxial test) were conducted on the cured lightweight fly ash aggregates. Five per cent by weight lime addition to fly ash showed (except soundness) the best performance. Surface treatment with water glass was employed to improve the absorption and durability characteristics of the produced aggregates. Lightweight fly ash aggregate can be produced by pelletization process involving no heat and without lime.vi Finally, tetrapod shaped aggregates with interlocking capability were produced by using pressing techniques. For this purpose a special mild steel mold was designed. According to the state of the art, this was the first trial to produce tetrapods for geotechnical applications by pressing techniques. A direct load test was conducted to study the behavior of the produced tetrapods. The results showed a multi peak behavior under direct loading. The crushing value and the angle of repose were determined with values of 52 % and 58.5°, respectively. Tetrapods can be produced successfully by pressing techniques, and can be employed for special geotechnical applications. Fly ash can be pelletized and used as an aggregate using low energy techniques. For special applications complex shapes can be produced by pressing into special molds. The results of this study will provide new and large volume utilization of fly ash in the construction industry.