Sosyal ağlar üzerine: Arşivlenmeyen/kaybolan veri kullanımı
On social networks: The usage of disappearing data
  1. Tez No: 475503
  2. Yazar: YEŞİM CEREN ÇAPRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NAZLI AYTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sosyal medya uygulamaları web tabanlı teknolojilerin genel ortak özelliklerini paylaşsalar da, bazı spesifik özellikleriyle birbirlerinden ayrışmaktadırlar. Kaybolan mesaj/veri özelliği de 2011 yılında ilk olarak Snapchat uygulaması tarafından kullanılmaya başlanmış olup ve 2016 yılında diğer uygulamalar tarafından bu özellik entegre edilmiştir. Bu özellik kullanıcılar tarafından üretilen ve sosyal medya uygulamaları tarafından paylaşılan dataların belirli bir zaman sonra silinmesi ve arşivlenmemesi özelliğidir. Kaybolan data/mesaj bu anlamda sosyal medya uygulamalarında bir kırılma yaratmış ve bu tezin hipotezine göre yeni bir iletişim biçimi oluşturarak farklı iletişim taleplerine cevap vermiştir. Bu tezin amacı, kaybolan mesaj/veri özelliğinin, hangi amaç ve motivasyonlarla kullanıldığını, arşivlenen mesajlardan içerik olarak nasıl ayrıştığını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Social media applications, while sharing the common general features of their web based technologies, differentiate from each other by some of their specific features. The disappearing message/data feature started to be used in 2011 with the social media application named Snapchat and as it was unexpectedly adopted by all users on a global scale this feature was integrated in 2016 by other applications. This feature consists of deleting data produced by the users and shared by social media applications after a certain time without archiving them. Contents shared in social media applications until that date have been archived unless deleted by the user. Disappearing data/message in this sense has created a turning point in social media applications and has formed a new communication form according to the hypothesis of this thesis to meet different demands. The purpose of this thesis is to reveal the purposes and motivations for using the disappearing message/data feature and how it is differentiated as content from the archived messages.