Türkiye'de muhafazakar düşünce kuruluşlarının kamuoyu oluşturma faaliyetleri
Activities of conservative think tanks to molding public opinion in Turkey
  1. Tez No: 475529
  2. Yazar: UMUR BEDİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT GÜNEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 379
Özet
Araştırmanın temel amacı, muhafazakar düşünce kuruluşlarının muhafazakar hegemonyanın inşası ve yeniden üretimi açısından ne gibi işlevler üstlendiğini ve bu bağlamda medya ilişkilerini, medya görünürlüklerini ve medya söylemlerini nasıl yönlendirdiklerini ortaya koymaktır. Bu kapsamda araştırma öncelikle düşünce kuruluşu olgusunun dünyadaki ve Türkiye'deki gelişiminden başlayarak, günümüz Türkiye düşünce kuruluşu alanının genel bir ilişkisel analizini sunmakta ve nihayetinde muhafazakar düşünce kuruluşlarına ve medya-düşünce kuruluşu ilişkisine ışık tutmaktadır. Bu çerçevede Türkiye'de faaliyet gösteren 22 adet düşünce kuruluşuyla ve bazı medya kuruluşlarıyla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Öte yandan başta araştırmanın ana örneklemlerini teşkil eden Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) ve Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) olmak üzere 15 adet düşünce kuruluşunun medya görünürlüğü ölçümlenmiş, biçimsel ve söylemsel olarak incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre muhafazakar düşünce kuruluşları, medya görünürlüğü bağlamındaki ayrıcalıklı konumunu, muhafazakar medya kuruluşlarıyla olan yoğun ilişkilerine, ortaya çıkan acil gündemlere 'makul' ve öngörülebilir söylemler çerçevesinde, hızlı şekilde cevap verebilme kapasitelerine ve birbirinden çok farklı konularda yorum yapabilme yeteneğine sahip medyatik uzmanları barındırıyor olmalarına borçludur. Yani bu kuruluşlar kimi çatışmalar yaşansa da medyanın beklentileriyle büyük oranda uyumlanmaktadır. Ayrıca bu kuruluşların medya söylemleri aracılığıyla, muhafazakar ideolojinin temel parametrelerinden ve önkabullerinden hareketle belirli siyasi süreçleri veya ortaya çıkan spesifik olayları-durumları açıklamaya ve anlamlandırmaya dönük yeni 'anlatı kalıpları' türettiği ve bunları dolaşıma soktuğu görülmüştür. Bu tez çalışması, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB), 2214/A Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı kapsamında desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to reveal, what kind of functions conservative think tanks undertake in terms of construction and reproduction of conservative hegemony and how they're directing their media relations, media visibilities and media discourses. In this context, research is presenting a relational analysis of general think tank field of today's Turkey, starting from the development of think tank concept in Turkey and the world; eventually it's shedding light to the conservative think tanks and media-think tanks relations. In-depth interviews are conducted with the 22 of those think tanks actively operate in Turkey and some media organizations. On the other hand, media visibilities of 15 think tanks, including the main samples of research Foundation For Political, Economic and Social Research (SETA) and Institute of Strategic Thinking (SDE), are measured and analyzed formalistically and discursively. According the findings of the research, conservative think tanks acquire their privileged media position due to their intensive relations with conservative media corporations, their capacity to reply quickly to the arising urgent topics with 'reasonable' and 'foreseeable' rhetoric and their mediatic expert pools able to comment on very different topics. In other words, although some conflicts are experienced, conservative institutions mostly meet the expectations of the media. It is also seen that, by their media discourse, those organizations produce and generalize new 'story lines' to explain and give meaning to the specific political processes or arising specific conditions or cases starting from the basic parameters and presuppositions of the conservative ideology. This dissertation, supported by 'The Scientific and Technological Research Center of Turkey' (TÜBİTAK), The Department of Science Fellowship and Grant Programmes (BİDEB), within the scope of '2214/A Doctorate Research Fellowship Program'.