Homeros ve İlkçağ Yunan felsefesine etkileri
Homer and his effects on the Ancient Greek pholosophy
- Tez No: 475640
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Homeros felsefe tarihinde yalnızca bir şair olarak bilinen ve öyle öğretilen bir isimdir. Ancak Homeros'un antik yunan dünyası üzerinde çok büyük bir tesiri vardır. Hem Homeros şiiri hem de bu şiirin yaslandığı mitolojik dünya tasavvuru felsefeye etki etmiştir. Bu bakımdan hem şiir ve felsefe ilişkisi hem de mitoloji ve felsefe ilişkisi üzerine düşünmeye değer konulardır. Homeros ve İlkçağ felsefesine etkisi konulu bu tezde, ilkin Homeros üzerine bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Homeros ile ilgili kaynaklar taranmış ve ortaya Homeros'u anlama imkânı sağlayacak bir bölüm çıkarılmıştır. Homeros Problemi başlığı altında Homeros'a dair hemen her meseleye değinilmeye çalışılmış; Homeros'un başlıca eserleri İlyada ve Odysseia'dan bahsedilmiş ve son olarak da Homeros Yorumlamaları adıyla Homeros'un antik dönemde nasıl yorumlandığı araştırılmış ve değerlendirilmiştir. Homeros'a dair bu girişin ardından ikinci bölümde Homeros ve felsefeciler ilişkisi üzerinde durulmuştur. Homeros'un ardıllarına etkisi ya da ardılları nazarındaki etkisi hakkında kaynaklar taranmış ve çeşitli malumat verilmiştir. İlkçağ filozofları içerisinde bu bağlamda Pre-Sokratikler ayrı, iki büyük filozof olarak Platon ve Aristoteles ayrı ele alınmıştır. Platon'un bütün diyalogları taranmış ve incelenmiş, diyaloglarda geçen Homeros'a dair hemen her düşünce ele alınmış ve gösterilmiştir. Son olarak ise, mitoloji ve felsefeyi karşı karşıya getirmeye çalıştığımız üçüncü bölümde, tanrılardan tanrı anlayışına doğru giden bir serüven ilkçağ filozofları üzerinden incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Mitolojinin tanrıları felsefenin tanrısına dönüşmüş görünmektedir. Platon başlığı altında ise Platon'daki tanrı anlayışı ayrı ele alınmıştır. Son olarak ise mitolojiyi bilim ve felsefe bağlamında nasıl anlayabiliriz sorusuna cevap aranmıştır. Bu bağlamda, bu zamana kadarki birikim araştırılmış ve tartışılmıştır. Sonuç bölümünde ise tezin savunduğu mitoloji ve şiirin felsefe adına belirleyici bir etkisi olduğu iddiası üzerinde durulmuş ve tez kapsamından çıkarılan argümanlarla daha yalın bir biçimde savunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Homer is a name in the history of philosophy, which is only known and taught only as a poet. However Homer has a great effect on the ancient greek world. Both Homeric poems and the mythological understanding of the world effected on philosophy. In that respect the relationship between both“poetry and philosophy”and“mythology and philosophy”are worth to think about. In the thesis which is named as“Homer and his effects on the ancient greek philosophy”; firstly an inquiry was holded about Homer. The sources about Homer are searched and a chapter which provides understanding Homer is composed. It is attempted to deal with almost every subject about Homer in the chapter named The Homeric Problem; then main Works of Homer, Iliad and Odysseus is noticed and lastly in the chapter named Homeric Interpretations, it is attempted to point out how Homer was commented in the ancient times. After this introduction about Homer, in the second episode the relationship between Homer and philosophers was hold. The sources about Homer's effect on his successors or the ideas of them about Homer were searched and it was given many information. In that context, among the ancient philosophers, the pre-Socratics and the two big names Plato and Aristotle were hold separately. All dialogues of Plato are scanned and investigated, all ideas about Homer written in the dialogues are argued out. Finally in the last episode in which I tried to compare mythology and philosophy, a progress from“gods”to“the god”was attempted to indicate via ancient philosophers. The gods of mythology is seem to convert to“the God”of philosophy. In the chapter of Plato, it is hold separately the understanding of god in Plato. Lastly the question of how we can understand mythology in the context of science and philosophy was tried to answered. In that manner it was investigated and criticized the accumulation up to date about the issue. In the conclusion episode, this thesis' insistence of that mythology and poetry have an determinative effect on the philosophy was held and attempted to defend by the arguments extracted from the thesis.