Platon düşüncesinde şiirin yeri ve işlevi üzerine bir inceleme
An analysis on the place and function of poetry in Plato's thought
- Tez No: 560017
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ALTUNYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Diskürsif bir pratik olarak şiir, duyguların dile getirilmesi amacıyla başvurulan bir anlatım biçimidir. Tarih boyunca pek çok farklı toplum efsane, destan ve hikâye gibi edebi eserlerini şiirsel anlatımla ifade etmiştir. Bu da şiirsel anlatımın kronolojik olarak oldukça eskiye dayandığını ve birbirinden farklı kültürler arasında yaygın olduğunu gösterir. Bu izler takip edildiğinde şiirin güçlü bir etkiye sahip olduğu görülebilir. Bu çerçevede özellikle Homeros ve Hesiodos'un eserleri Antik Yunan düşünme kültürünün şekillenmesinde belirgin bir rol oynar. Yaşadığı toplumun düşünme tarzını yakından tanıyan bir filozof olarak Platon, bazı noktalarda şiirin güçlü etkisini zayıflatmaya çalışır. Bu anlamda Homeros ve Hesiodos'un şiirsel anlatımla ifade ettiği düşüncelere karşı felsefi bir tavır alır ve onları eleştirir. Platon, eserlerinde şiiri farklı konularda inceler ve şiir üzerine önemli değerlendirmelerde bulunur. Bu tez çalışmasında Platon'un şiir hakkındaki düşünceleri ele alınacak ve şiir üzerine yaptığı değerlendirmeler mantıksal bir bakış açısıyla incelenecektir.
Özet (Çeviri)
As a discursive practice, poetry is a way of expressing feelings. Throughout the history many different societies have expressed their litaratual works with poetic narrative such as epics, legends and stories. This shows that the poetic narrative chronologically rather old at time and shows that between different cultures from each other. Hence, there are also traces of poetic expression in both philosophical texts and in the literary works of the Ancient Greek world. These might be seen that the poem have a strong impact when the traces are followed. In this framework, Homer and Hesiod's works play a significant role in shaping the culture of the Ancient Greek thinking. As a philosopher Plato, who knew the way of thinking of the society where he live, is trying to weaken the strong influence of poetry at some point. In this sense, he takes a philosophical attitude specially towards Homer and Hesiod's ideas that expressed with poetic and he criticizes them. Plato examines the poetry on different topics in his works and he has made important assessments about it. In this thesis Plato's thoughts on poetry will be discussed and his assessment of poetry will be examined from a logical point of view.