Siyasal pazarlama faaliyetlerinin seçmen davranışlarına etkisi üzerine bir araştırma
A study into the effects of political marketing activities on voter behaviors
  1. Tez No: 475880
  2. Yazar: MOHANAD AKRAM RAFEEQ QASIM AKE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SONGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kavram olarak siyasal pazarlama kavramı, günümüz seçim kampanyalarında etkin roller üstlenmekte olup, her geçen gün gelişimi devam eden bir kavram olarak görülmektedir. Çalışmanın amacı, siyasal pazarlamada iletişim kanallarının seçmen davranışlarına olan etkilerini incelemektir. Araştırmada literatür taramasının yanında siyasi seçimlerde oy kullanan kişiler ile anket çalışması yapılmıştır. Yapılan araştırmaya katılan bireylerin vermiş oldukları yanıtların samimi yanıtlar olarak kabul edilmesi araştırmanın en temel sınırlılığı olarak nitelendirilebilir. Araştırmada elde edilen sonuçlar siyasal pazarlamadaki iletişim kanallarının seçmen davranışlarını etkilediği, özellikle internet ve sosyal medyanın başını çektiği kitle iletişim araçlarının etkilerinin büyük olduğu sonucu elde edilmiştir. Araştırmanın dikkat çeken sonuçlarından bir tanesi de her ne kadar siyasal pazarlamanın geleneksel metotları arasında yer alıyor olsa da yüz yüze iletişimin seçmen tercihlerini en yüksek oranda etkileyen propaganda türü olduğudur.
Özet (Çeviri)
Political marketing has played an effective role in election campaigns and the term has been considered as a concept that is developing increasingly. The purpose of this study is to examine the effect of communication channels on voters' behaviors in terms of political marketing. In the study, a questionnaire has been conducted with people in Burdur who voted in recent election, in addition to literature screening. Consideration of the replies of voters as true answers to the questions in the questionnaire form is evaluated as main limitation of this research. Findings of the research indicate that the communication channels in political marketing effect voters' behaviors. Especially internet and social media have major effect on voters' behaviors among the mass-communication channels. One of the important findings is that the face-to-face communication is still the most effective campaign method on voters' behaviors, although it is considered as one of the traditional methods in political marketing.