Özel amaçlı yapılmış olan arpacık sınıflandırma makinasının çeşitli karakteristiklerinin belirlenmesi.
  1. Tez No: 47595
  2. Yazar: ALPER DARDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi Özel Amaçlı Arpacık Sınıflandırma Makinasının Çeşitli Karakteristiklerinin Belirlenmesi Alper DARDENİZ Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümü Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Bülent EKER 1995, Sayfa: 34 Jüri: Prof. Dr. Selçuk ARIN Jüri: Prof. Dr. Bülent EKER Jüri: Doç. Dr.Bahattin AKDEMİR Bu Araştırma 1993-1994 yıllarında Tekirdağ İline bağlı Kayı Köyünde yapılmıştır. Araştırmanın amacı, Özel amaçla yapılmış olan arpacık sınıflandırma makinasının, çeşitli karakteristiklerinin saptanmasıdır.IV. Özel amaçla yapılmış olan arpacık sınıflandırma makinasının, çeşitli karakteristiklerinin saptanmasını amaçlayan bu deneme, Tekirdağ iline bağlı Kayı Köyünde yapılmış olup, bu denemenin yürütülmesinde Yarım İmralı soğan çeşidinin arpacığı materyal olarak kullanılmıştır. Denemede, arpacık sınıflandırma makinasının yürütücü bant sisteminin içine üç farklı bant hızında boşaltılan arpacıkların, üç farklı sarsak devrinde toplama kaplarına birikmesi sağlanmıştır. Bunlardan alınan örnekler yardımı ile arpacığın özgül ağırlığının saptanması ve arpacık boyut değerlerinin saptanması gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, çeşitli ölçümler yapılmak sureti ile bant hızlarının saptanması ve elek sistemlerinde meydana gelen vuruş sayılarının saptanması gibi, arpacık sınıflandırma makinasının kullanılmasında, göz önünde bulundurulması gereken çeşitli parametre değerleri tespit edilmiştir. Bununla birlikte, yöresel özellikli arpacık dikim makinalarının kaşık boyutlarının, arpacık sınıflandırma makinasının her sarsak devrindeki arpacık boyut ortalamalarına uyum oranları bulunmuştur. Bu oranlar, % uyum oranlan şeklinde tablo haline getirilerek sunulmuştur. Örneğin, saç bükme kaşıkcıklığı arpacık dikim makinasının kaşık boyutları, arpacık sınıflandırma makinasının yavaş hızlı sarsak devrindeki 1. arpacık boyut ortalaması için % 100, 2. arpacık boyut ortalaması için % 100, 3. arpacık boyut ortalaması içinV. %75, 4. arpacık boyut ortalaması için %50, 5. arpacık boyut ortalaması için %0, % uyum oranlarına sahipken, aynı dikim makinasının kaşık boyutlarının, arpacık sınıflandırma makinasının hızlı sarsak devrindeki 1. arpacık boyut ortalaması için %100, 2. arpacık boyut ortalaması için % 100, 3. arpacık boyut ortalaması için % 100, 4. arpacık boyut ortalaması için %75, 5. arpacık boyut ortalaması için %25, 6. arpacık boyut ortalaması için %0, %uyum oranına sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY M.S.C. Thesis Alper DARDENİZ Trakya University Tekirdağ Agricultural Faculty Agricultural Mechanization Department Trakya University Natural and Applied Science Institute Agricultural Mechanization Department Supervisor: Prof. Dr Rülent EKER 1995, Page 34 Jury: Prof. Dr. Selçuk ARIN Jury: Prof. Dr. Bülent EKER Jury: Doç. Dr.Bahattin AKDEMİR This research, was made in Kayi Village in Tekirdağ between 1993-1994 The aim of this research is to determine the various characteristics of the onion sets size classification machine.VII The aim of this research was to determine the various characteristics of onion sets classification machine which was made for a special purpose. The research was made in Kayi Village in Tekirdağ province and cultivar Yarım İmralı sets were used as a material. In the research, the onion sets were emptied in three different band speeds in the onion sets classification bands and gathered in collecting containers in three different shaking systems. The density of onion sets and their sizes were determined, According to the samples taken from them. In addition, different parameters such as the determinations of band speeds and movements in sieving systems were found out by taking some measurements for the use of sets classifications machine. The adaptation rates of local onion sets planting machine spoon sizes with the onion sets classifications onion sets sizes for each shaking were determined as well. These rates were tabulated as percentage of adaptations. For example, spoon sizes of onion sets planting machine have adaptation rates with onion sets classification machine in slow shaking rotation: for 1 st onion sets mean size as 100%, 2 nd sets mean size 100%, 3 rd sets mean size 75%, 4 th sets mean size 50%, 5 th sets mean size 0%; in fast shaking rotation for 1 st sets mean size as 100%. 2 nd sets mean size 100%, 3 rd sets mean size 100%, 4 th sets mean size 75%. 5 th sets mean size 25%, 6 th sets mean size 0%.