Raçavkirina aliyên derunî di karên darêjî di zimanê Kurdî de
Kürtçe dilinde türetilmiş fiilere psikolojik bir bakış
- Tez No: 475997
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESİM SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2017
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezin bahsettiği konu; Kürtçe dilinin, Soranice lehçesinde bir temele dayanır. Bu temelin konusu; önek ve sonek'lerin, imla sözcüklerine olan etkisidir. Bunların kullanımında olan etkisi; öz, dini, eğitim ve edebi sözcüklerin düşünülmesine neden olmaktadır. Bu tez, üç bölümden oluşur: Birinci bölüm: İmge ve anlam formuyla birlikte bahsedilen, anlam ve toplama üzerindeki fikirleri belirtmektedir. Aynı zamanda sözel olarak toplum devirleri ve anlamlarını ifade etmektedir. İkinci bölüm: Temel sözcüklerden oluşan, Kürt toplumunun yaşayış biçimden, bu sözcüklerin temel anlamlarının rolü vardır. Toplumda kullanılan bu temel ve imgesel sözcüklerin, yandaş ve karşıt sözcüklerin oluşmasını sağlamaktadır. Üçüncü bölüm de ise: İmge ve temel sözcüklerin belirleyici bir role sahip olmasıdır. İmgesel sözcüklerde, kelimenin kendisi (öz) olmasına neden olan önek ve sonek'lerin belirleyici olması, sözcüklerin oluşmasında etkilidir. Öz sözcüklerin oluşmasındaki etkisini belirtilerini, üçüncü bölümde yer verdik.
Özet (Çeviri)
This research is discussing about these words which has owner of psychological basics in the dialogue (kurmanji khuro) of Kurdish language. The reasons of making psychological basics and the effects of (prefix& suffix) make psychological basics of complex word, and affect in the field of (media, politics, psychological war, religion, education literature). This research consists of three parts, the first part discusses (symbol, connection between form and meaning), and all of them explain the ideas of analysis of its giving meaning. Also, the second group, the analysis of meaning according to using and expressing its meaning. The second part, it is discussing about psychological basics of words. Plus, the role of these words impact upon in the most field of (life, Kurdish society), and there are indications of supreme and the bias of these words in the ratio of using in our society. The second part, it consists of complex words composing of psychological basics, indication of (prefix& suffix) which is caused to build psychological basics (complex words), refection of these sides making words, and the effects upon regards of psychological basics.