Mesafe senaryosu bağlamında günümüz Türk sinemasında erkeklik krizi
Masculinity crisis in today's Turkish cinema in the context of screenplay distance
- Tez No: 476007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİS BEHLİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Ataerkil toplumun beklentileriyle kurgulanan erkek olma süreci ve bu süreçte erkeğe atfedilen görevler, bireyi eril krize sürükleyebilmektedir. Bu durum Türk Sinemasında özellikle 1990'lardan günümüze kadar erkek karakterler aracılığıyla pek çok kez örneklendirilmiştir. Bu çalışmanın ana konusu olan Mesafe (Zafer Akar 2017) filmi senaryosunun ana karakteri Mehmet üzerinden erkeklik krizine neden olan hadiseler anlaşılmaya çalışılmaktadır. Öte yandan bu çalışmada analiz edilecek olan Uzak (Nuri Bilge Ceylan 2002), Kader (Zeki Demirkubuz 2005) ve Kış Uykusu (Nuri Bilge Ceylan 2015), Günümüz Trük Sineması'nda erkeklik krizini çarpıcı bir biçimde göstermeleri ve söz konusu filmlerin karakterlerinin Mesafe senaryosunun Mehmet'i ile benzerlikler barındırmaları bakımından seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Becoming a man with patriarchal society's expectations and attributed duties to the male can led one to a masculinity crisis. This case has been exemplifed many times, through to the male characters in Turkish Cinema starting especially from 1990s. This study aims to comprehend incidents causing masculinity crisis via the character Mehmet in the screenplay Distance (Zafer Akar 2017). On the other hand Distant (Nuri Bilge Ceylan 2002), Destiny (Zeki Demirkubuz 2005) and Winter Sleep (Nuri Bilge Ceylan 2015) are being analyzed because of their striking demonstrations of the masculinity crisis and the resemblances to Mehmet of Mesafe