Spinntester makinasında optimum pamuk ipliği eğirme koşullarının saptanması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 640
  2. Yazar: SEDAT DİNÇBOSTANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
- 15T - 6. ÖZET Araştırmamızın esasını optimum koşullarda iplik egirilnesi teş kil etmektedir. Bu amaçtan hareket ederek 3 ayrı numarada (Ne 20, 30,40) de aşağıda izah edilen şekilde, iplik eğirilmiştir. 3 ayrı Ne iplikte aynı koşullar uygulanmıştır. Çekim sisteminde önce literatürün tavsiyesi olarak 56 mm mesa fede çalışılmış, sonra bu mesafe azaltılmış (50 mm) daha sonra art tırılmış (60 mm) çıkarılmıştır. Bu çalışmadan sonra iğ devirleri yükseltilmiş, (her iplik numara sı için ayrı iğ devrinde çalışılmıştır) daha sonra ön çekim miktarı nın arttırılması ile iplikte ne gibi değişiklik olduğu araştırılmış, ön silindir baskısının etkenliği araştırılmış 10,13,16 kp baskı uy gulanmıştır. Kopçalar ile ilgili bir araştırma yapılmış, önce hafif daha sonra ağır kopça kullanarak kopça etkenliği araştırılmış son olarakta klips etkenliği araştırılmış 3 ayrı klips denenmiş, iplikte ki değişimler izlenmiştir. Böylece optimal ekartman mesafesi, iğ dev ri ön çekim miktarı, ön silindir baskısı, uygun kopça numarası ve uy gun klips saptanmıştır. Kalite tespit için iplikte numara, büküm, mukavemet, uz ama ve Uster düzgünsüzlük analizleri yapılmıştır. îplik kalitesi hakkında hüküm verebilmek için de bu değerleri E. Ü. Bilgisayar Araştırma Mer kezinde Tesadüf parselleri deneme deseni EUSTPÎ programında değer lendirmeye tabi tutulmuştur. Bunun sonucu olarak, 3 ayrı numara da ekartman mesafesi en optimal koşul olarak 56 mm'dir. îğ devri ise, her iplik numarası olarak düşük devirlerdir. îğ devri yükseldikçe ipliğin kalitesi bozulmaktadır. ön çekim miktarı ise, her iplikte 1,25 olarak uyguladığımızda en iyi sonucu vermektedir. Kopça ve klips'de ise, iplik numaralarına1-52- " göre literatürün tavsiye ettiği kopça ve -klips, en iyi sonucu ver mektedir. Pratikte kullanılan üster istatistiklerinde neticeler tiörülmektedir
Özet (Çeviri)
- 1^ - 153 SUMMARY Spinning at optimum conditions is the hasis of our research. To this purpose, 3 yarns with different counts ( 20,30,40 Ne) were spinned by the below mentioned methods. The same conditions were applied at each of the three yarns. At the drafting system, first a distance of 56 mm was employed as suggested by literature and then this distance was reduced to 50 mm and finally it was increased to 60 mm. After this trial, revolutions of the spindles were increased (a different spindle revolution has been applied for each yarn count) and later, possible changes which may occur by increasing the break draft amount has been examined. By applying 10,13 and 16 kp pressure, the efficiency of the front cylinder pressure has been studied. By using first light travellers then heavy travellers, a research has been made on the efficiency of travellers finally the efficiency of the clips has been examined and by using 3 different clip, changes in the yarn has been observed. Thus optimum draft zone distance, spindle revolution, break draft amount, frent cylinder pressure and appropriate traveller number and clips has been determined. Analyses of count, twist, strength, elongation and -lister evenness tests have been made to determine the yarn guality. In o^der to arrive to a conclusion about the yarn guality, these values have been evaluated boy employing variance analysis of Random experimental Designparts EUSTPI program at Ege University Computer Sciences Research center. Conseguently,the optimum draft zone distanc at each of the 3 counts is 56 mm. Spindle revolution is slower in all the yarn counts. As the spindle revolution increases the guality of yarn deforms.Break Draft amount gives the“best result when 1,25 was applied- in all the yarns. Travellers and clips suggested by literatür for each yarn count give the best result. -CSS?T”"' KIT*-'' V