Aksiller diseksiyon materyalinde lenf nod açığa çıkaran solusyon etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of lymph node revealing solutions on axillary dissection materials
- Tez No: 476027
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AKTEPE, DR. ÇİĞDEM IRKKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada klasik yöntem ile ayıklanan aksiller diseksiyon materyalleri LNRS uygulanımı ile tekrar ayıklanmış olup lenf nodu sayı ve çapı üzerindeki değişiklikler araştırılmıştır. Prospektif olarak, 150 olguya ait klasik yöntem ile ayıklanan aksiller diseksiyon artığı materyal LNRS uygulanımı sonrası yeniden ayıklanmıştır. Bu iki yöntemin ayıklanan lenf nodu sayısı ve çapı üzerine avantaj ve dezavantajları karşılaştırılmıştır. Ayrıca hem klasik yöntem hem de LNRS yöntemi ile ayıklanan lenf nodu sayıları ile klinik ve histopatolojik parametreler arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Bütün olgular dikkate alındığında LNRS uygulanımından sonra olgu başına ayıklanan lenf nodu sayısında 5.80 adet (%32.03) artış olduğu dikkati çekmiştir. Benzer olarak LNRS uygulanımından sonra klasik yönteme oranla daha küçük çapta lenf nodları ayıklanabilmiştir. Aksiller diseksiyon materyalleri klasik yöntemle ayıklandığında 1 0'un altında lenf nodu bulunan 19 olguda LNRS uygulanımından sonra olgu başına 5.68 adet(% 76) daha fazla lenf nodu bulunmuştur. Bu sonuç bütün olgularda olgu başına daha fazla ayıklanan lenf nodu ile karşılaştırıldığında yaklaşık iki kat yüksek bir yüzde varlığını göstermektedir. Ayrıca bu hastaların 4'ünde evre değişikliği izlenmiştir. Bu bulgular klasik yöntem ile 1 O'un altında lenf nodu bulunan olgularda LNRS metodunun doğru nodal evre ve prognostik özelliklerini göstermede değerini kanıtlamaktadır. Ayrıca klasik yönteme göre oluşturulan prognostik parametrelerin yeniden gözden geçirilmesi gerekliliğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
in this study, the axillary fat tissue, examined by classical method, was reexamined by the application of LNRS solution and the changes in the number and diameter of lymph nodes were investigated. Prospectively, following the LNRS appplication, axillary fat tissue dissection materials that belong to 150 cases examined by classical method were re-examined for the detection of the lymph nodes. The advantages and disadvantages of these two methods with respect to the number and diameter of the lymph nodes found were compared. in addition, the relationship between clinical and histopathological parameters and the number of lymph nodes found by both classical method and LNRS method was investigated. When all the cases were tak.en into consideration, it was noticed that there was an increase of 5.80 (32.03%) in the number of lymph nodes per case after the application of LNRS. Similarly, compared to the classical method, lymph nodes with smaller diameter were able to be found in the axillary fat tissue by LNRS application. When axillary dissection materials are examined by classical method, in 19 cases which were detected to have the lymph nodes count under 10, 5.68 (76 %) more lymph nodes were found per case after the application of LNRS. When all the cases are considered in the light of the lymph nodes found more, this result indicates that the percentage increase is approximately two fold, besides, stage changes were observed in 4 of these patients. These fındings validate the value of the LNRS method in terms of showing the accurate nodal stage and prognostic features in cases where lymph nodes under 1 O are detected to be existent through the classical method. Furthermore, the fındings draw the attention to the requirement of re-examining the nodal prognostic parameters established by the classical method.