Decision making under uncertainty: Factors influencing mate selection in a dating application simulation
Belı̇rsı̇zlı̇k durumunda karar verme: Flört uygulaması sı̇mulasyonunda partner seçı̇mı̇nı̇ etkı̇leyen faktörler
- Tez No: 476050
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MURAT PERİT ÇAKIR, YRD. DOÇ. CEYHAN TEMÜRCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
İnsanların algıları sosyal eğilimlerini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu araştırmada spesifik olarak çekicilik algısının etkileri incelenmektedir. Bu araştırmanın amacı algılanan çekiciliğin, flört uygulaması kullanan kişilerde, cinsel birliktelik yaşamak isteğine ve korunmalı/korunmasız cinsellik eğilimlerine olan etkisini araştırmaktır. Flört uygulamalarında katılımcıların karşılacağı profillerde bir çok kontrol edilemeyen değişken bulunmaktadır (örneğin, yaş, ortak arkadaşların olması ya da olmamaması gibi). Deneysel kontrolü artırabilmek için, bu çalışmada kullanılmak üzere, Unity3D kullanılarak, ImeetU adı verilen bir flört uygulaması simülasyonu geliştirilmiştir. İki öncü çalışma (n1=64, n2=61) ile sahte profil üretmede kullanılacak fotoğraflardaki kişiler algılanan çekicilik, güvenilirlik, rastgele cinsel ilişkide bulunma ihtimalleri, uzun dönemli ilişki yaşamayı isteme ihtimalleri açısından değerlendirilmiştir. Öncü çalışmalarda internet üzerinden veri toplanmış, ana çalışma (n3=39) ise Bilişsel Bilimler bölümünde (Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara) gerçekleştirilmiştir. Deney öncesinde katılımcılara görecekleri profillerin sahte olduğu bilgisi verilmemiştir. Deneyin sonucunda, eşleşilen partnerlerin algılanan çekicilik düzeyinin, hem kadın hem erkek katılımcıların cinsel birliktelik yaşama isteğini önemli ölçüde etkilediği gözlenmiştir. Artan/azalan cinsel birliktelik isteği, eşleşilen partnerin artan/azan algılanan çekiciliği ile birlikte gözlenmiştir. Yanı sıra, erkek kullanıcılar için algılanan çekiciliğin kondom kullanma ihtimalleri ile ters ilişkisi olduğu gözlenmiştir. Kadın kullanıcılar için ise eşleştikleri algılanan çekicilik değerlerinin, kondom kullanma ihtimallerini önemli ölçüde etkilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Human social intentions are heavily influenced by their perceptions of others. In this study, the effect of perceived attractiveness is of particular interest. The purpose of this study is to explore the effect of perceived attractiveness on the likelihood of wanting to have sex and the likelihood of using condom among dating application users. In real dating application environments, there would be many uncontrolled variables (e.g., age, not/having common friends etc.) related to the profiles that the participants will see. To have more experimental control, the dating application simulation, named as ImeetU, was developed for this study by using Unity3D. Fake profiles are created with the face photos which were rated in terms of attractiveness, trustworthiness, promiscuity and interest in a long-term (committed) relationships via two pre-studies (n1=64, n2=61, respectively). The pre-studies were conducted online while the main study (n3=39) was conducted at the Cognitive Science Department, Middle East Technical University, Ankara. The participants were not informed that the profiles that they will see on ImeetU are not real. The first finding of the main study was that perceived attractiveness of the matched partner significantly affects the likelihood of wanting to have sex for the participants of both genders. Higher/lower likelihood of wanting to have sex was observed with higher/lower perceived attractiveness of the matched partner. Secondly, for males, perceived attractiveness of the matched partner significantly and inversely affects the likelihood of condom use. Considering females, perceived attractiveness does not significantly affect the likelihood of condom use.