Seryum vanadat (cevo₄) türevlerinin paraoksonaz (pon1) enzimi üzerine ın vıtro etkilerinin araştırılması
Investigation of seryum vanadate ( cevo₄ ) derivatives in vitro effects on paraoxonase ( pon1)
- Tez No: 476085
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OĞUZHAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, detoksifikasyon ve antioksidan aktivitesi ile kalp damar hastalıklarının yanı sıra metabolizmada önemli fizyolojik fonksiyona sahip Paraoksonaz (PON1) enzimini saflaştırmak için hidrofobik etkileşim kromatografisi jeli sentezlenmiştir. Hidrofobik etkileşim kromatografisi jeli, CNBr ile aktive edilmiş Sepharose-4B'ye uzantı kolu olarak L-tirozin bağlandıktan sonra ligand olarak hidrofobik bir molekül olan 1-naftilamin L-tirozine kenetlenmesi sonucu sentezlenmiştir. Siirt ilinde hizmet vermekte olan Sağlık kuruluşlarından alınan atık kan örnekleri kullanılarak İnsan Paraoksonaz enzmi sentezlenen hidrofobik etkileşim jeli ile uygulanan hidrofobik etkileşim kromatografisi ve amonyum sülfat çöktürmesi yöntemleri kullanılarak saflaştırılmıştır. Çeşitli konsantrasyonlardaki Be, Mg, Ca, Sr ve Ba'un seryum vanadat (CeVO₄) türevlerine dope edilmiş yapıları çeşitli konsantrasyonlarda kullanılarak saflaştırılan Paraoksanaz (PON1) enzimi üzerine in vitro etkileri araştırılmıştır. Söz konusu seryum vanadat türevleri içerisinde %10 Mg konsantrasyona sahip CeVO4 yapısının (%10 Mg- CeVO4) 1.1710-4 M ile PON1 enzimini en güçlü inhibe eden yapı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a gel of hydrophobic interaction chromatography for purification of Paraoxonase (PON1) enzyme, which are important physiological function in metabolism with detoxification, antioxidant activity and related with cardiovascular diseases were synthesized. The hydrophobic interaction chromatography gel was synthesized with Sepharose-4B-L-tyrosine and 1-naftilamin as hydrophobic ligand. Sepharose-4B was activated with CNBr and than L-tyrosine was added as extension arm. Human serum paraoxonase (PON1) was purified from waste blood samples, which taken from Siirt health organization services, by ammonium sulfate precipitation and synthesized hydrophobic interaction chromatographic gel. The in vitro effects of different concentrations of Be, Mg, Ca, Sr and Ba which doped on cerium vanadate (CeVO₄) derivatives, on purified Paraoxonase (PON1) were researched. The structure of %10 Mg CeVO4 (%10 Mg- CeVO4) in the mentioned cerium vanadate derivatives was determined as the best inhibitory effect on PON1 with 1.1710-4 M concentration.