Sodyum ortovanadatın streptozotosin-diabetik sıçanlarda insülin duyarlılığı üzerine etkisi
The Insulinomimetic effect of sodium ortovanadate on ınsulin sensitivitiy of streptozotocin,diabetic rats
- Tez No: 11041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
-130-... 2 E T Bu çalışmada, STZ-diabetik sıçanlarda, oral uygulanan vanadatın kan glukoz düzeyini azaltıcı etkisi araştırılmıştır. 0.7 mg/ml vanadat içeren içme suyu verilen STZ-diabetik sıçanların kan glukoz düzeyleri kontrollere oranla anlamlı olarak düşmüştür. Öte yandan, vanadat verilen non-diataetik ve STZ-diabetik sıçanlarda serum insülin düzeyleri kontrollerle karşılaştırıldığında anlamlı alarak azalmıştır. Bu nedenle, sözü edilen bulgulardan hareketle bu çalışmada. STZ-diabetik sıçanlarda vanadat tedavisinin insülin duyarlılığını artırıp artırmadığı araştırılmıştır. İnsülin duyarlılığı., STZ-diabetik sıçanlarda akut i.v. insülin verilmesi sonrasında kan glukoz düzeylerinde gözlenen düşüsün lineer kısmından» eğimlerin hesaplanmasıyla belirlenmiştir» Daha sonra diabetli sıçanların bir grubuna dört hafta süreyle vanadat tedavisi uygulanmıştır» Dört hafta sonunda insülin duyarlılığı yeniden ölçülmüş ve vanadat. tedavisi uygulanan STZ- diabetik sıçanlarda insülin duyar lığının tedavi edilmeyen diabetiklere oranla belirgin bir şekilde arttığı saptanmıştır. Elde ettiğimiz sonuçlar, vanadat tedavisinin STZ- diabetik sıçanlarda insülin duyarlılığını artırıcı etkinliğinin, hipoglisemik etkisine katkısı olduğunu düşündürmek ted i r.
Özet (Çeviri)
-131- S U M M A R Y The Insulinomimetic Effect of Sodium ortovanadate on Insulin Sensitivitiy of Streptozotacin-Diabetic Rats In this study, the effect of oral administration of sodium ortovanadate in lovering blood glucose levels of STZ-diabetic rats was characterized. Orally administered vanadate (0.7 mg/ml in drinking water) reduced blood glucose levels of STZ-diabetic rats toward the levels found in con rol rats. On the other hand, serum insulin levels of non-diabetic an'd STZ-diabetic rats receiving vanadate treatment were found to be significantly decreased compared with those from controls. For this reason we approached the question whether vanadate therapy potentiates insulin action in STZ-diabetic rats» Insulin sensitivity was measured in STZ-diabetic rats by calculating the rate of fall of plasma glucose in response to acutely administered i.v. insulin. The rats with diabetes were then treated with either tap water or vanadate for four weeks. Insulin sensitivity was then remeasured. It is found that normalization of fasting plasma glucose by vanadate therapy of STZ-diabetic rats was associated with a marked improvement in insulin132- sensitivity. "These results thus strongly suggest that vanadate 1 therapy increases insulin sensitivity of STZ-ctiabetic rats.