Trakya Bölgesinde üretilen ve Bulgaristan'dan ithal edilen ayçiçeği tohumu küspelerinin besin madde içeriği (Ham protein, ham selüloz, ham yağ, ham kül ve rutubet )'nin saptanması ve bunlara etki eden faktörler üzerine b
- Tez No: 47619
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMAL POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Bulgaristan'dan ithal edilmiş ve Trakya Bölgesindeki yağ fabrikalarından toplanmış olan ayçiçeği tohumu küspeleri incelenmiştir. Bu küspelerin, rutubet, ham protein, ham yağ, ham selüloz ve ham kül analizleri yapılarak, besin içerikleri karşılaştırılmıştır. Sonuçta; küspeler arasında, istatistiki farklılıklar görülmüş ve bu farklılıkların nedenleri, üretim teknolojisinden kaynaklandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim this study was to investigate the nutrient contents and feed guilty of sunflower meals imported from Bulgaria and produced by oil milling plants in Thrace Begian, For this, one hundred and eight samples of sunflower meals were analyzed in respect of dry matter, crude protein, crude fiber, crude fat, crude ash contents according to the weende procedure.