Genelleştirilmiş mutlak cesàro toplanabilme
Generalized absolute cesàro summability
  1. Tez No: 476194
  2. Yazar: NAZLI ERTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ÖZARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, bu çalışma boyunca kullanılan temel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde, sonsuz serilerin toplanabilmesi ile ilgili verilen teoremin ve genellemesini veren teoremler ifade ve ispat edilmiştir. Üçüncü bölümde, hemen hemen artan diziler ile ilgili teoremlere yer verilmiştir. ve toplanabilme ile ilgili teoremlerde pozitif azalmayan dizi yerine hemen hemen artan dizi alınarak toplanabilme ile ilgili teoremler ifade ve ispat edilmiştir. Dördüncü bölümde, yarı β-kuvvetli artan diziler ile ilgili teoremlere yer verilmiştir. ve toplanabilme ile ilgili teoremlerde pozitif azalmayan dizi yerine yarı β-kuvvetli artan dizi alınarak toplanabilme ile ilgili teoremler ifade ve ispat edilmiştir. Son olarak beşinci bölümde, yapılan çalışmalarla ilgili sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis contains five parts. In first chapter, basic definitions and theorems used during this study have been given. In second chapter, theorems giving of and generalization of the theorem which is giving about summable of infinite series have been expressed and proved. In third chapter, it has been given place to the theorems which are about almost increasing sequences. Theorems about summability has been expressed and proved operating almost increasing sequences in place of positive non-decreasing sequence in theorems about and summability. In fourth chapter, it has been given place to the theorems which are about quasi β-power increasing sequences. Theorems about summability has been expressed and proved operating quasi β-power increaing sequence in place of positive non-decreasing sequence in theorems about and summability. Finally, in fifth chapter, the results about the studies which have been done are given.