Genotypic differences in nitrogen efficiency of some selected local maize varieties of Ghana
Gana'nin bazi seçilmiş yerli mısır çeşitlerinin azotun verimliliğinde genotipik farkliliklarin belirlenmesi
- Tez No: 476197
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ABDULLAH ULAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Azot (N) etkinliği, mısır (Zea mays L.) ve diğer baklagil olmayan bitki türleri için oldukça önemli olup, bir yandan kimyasal gübrelerin üretim ve dağıtım maliyetlerinin artması, diğer yandan azotlu gübrelerin yanlış uygulanmaları sonucunda oluşan çevresel zararlar, bu konunun giderek daha da önem kazanmasına neden olmuştur. Ayrıca, ekonomik açıdan kötü durumda olan çiftcilerin yeterli düzeyde üretim yapamamaları da dünya gıda güvenliği için bir tehdit oluşturmaktadır. Yüksek verimli ve N-etkin çeşitlerin ıslah edilmesi ve kullanılması 21. yüzyıldaki gıda problemine bir çözüm olabilir. Bu çalışmanın amacı, Gana'ya ait bazı yerel mısır çeşitleri arasında azot etkinliği bakımından genotipik farklılıkların taranması vede özellikle düşük-N koşullarında yüksek verim performansı sergileyen üstün genotiplerin belirlenerek ıslahcılara ve çiftcilere önerilmesidir. Toplam 8 adet yerel mısır çeşidi (White Abontem, Honampa, Yellow Abontem, Kunjorwari, Sanzalsima, Ewulboyu, Wandataa and Tintim) ve 2 adet hibrit çeşit (OSSK 644 ve DKC 7211) kontrollü iklim odasında, besin çözeltisi ortamında düşük-N (0.3 mM) ve yüksek-N (3.0 mM) dozlarında 6 hafta boyunca test edilmiştir. Neticelere göre çeşitler azot alım ve kullanım bakımından istatistiki olarak birbirinden farklıdır. Düşük-N'de kök kuru ağırlık yüksek iken, gövde kuru ağırlık da yüksek-N dozunda yüksektir. Ayrıca çeşitler arasında da farklılık tespit edilmiştir. Biyomasa göre Honampa, OSSK 644 ve White Abontem hem düşük-N de N-etkin, hem de yüksek-N de N-duyarlı olarak karakterize edilmiştir. Tintim ve Ewulboyu sadece yüksek-N de N-duyarlı olarak karakterize edilirken, Kujorwari düşük-N de N-etkin olarak karakterize edilmiştir. Diğer çeşitler ne N-etkin ne de N-duyarlı olarak karakterize edilmiştir. Güçlü ve iyi gelişmiş bir kök sistemi, özellikle düşük azot koşullarıda üstün performas sergileyen N-etkin çeşitlerde temal rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
The effectiveness with which nitrogen (N) is used by corn (Zea mays L.) and other non-legume crops has become increasingly important because of increasing cost of manufacturing and distribution of chemical N fertilizers as well as its hazardous effects on the environment when used inappropriately. This along with the bad economic conditions of resource-poor farmers, has limited crop production, a threat to the world's food security. Breeding and cultivating of efficient but high yielding varieties is thus the solution to this 21st century time bomb. The aim of this study was thus to screen some local maize varieties of Ghana for the genotypic differences in N efficiency and to identify and recommend the efficient but high performing varieties especially under low nitrogen conditions to plant developers and farmers. A total of 8 local maize cultivars (white Abontem, Honampa, yellow Abontem, Kunjorwari, Sanzalsima, Ewulboyu, Wandataa and Tintim) and 2 hybrids (OSSK 644 and DKC 7211) were grown on soilless media in a controlled growth chamber for 6 weeks with low (0.3 mM) and high (3.0 mM) nitrogen doses. The results showed that, the maize cultivars varied significantly in N uptake and utilisation abilities. Shoot dry weights were higher under high while root dry weights were higher under low N. Observed differences among varieties was significant. Basing on biomass production, Honampa, OSSK 644 and White Abontem were both efficient under low N and highly responsive under high N. Tintim and Ewulboyu were only responsive un high N supplies whereas Kujorwari was efficient under low N. All other varieties were neither responsive nor efficient. The well-developed strong root systems seemed to be the major contributing factor to N efficiency of the N efficient cultivars.