Açık yıldız kümelerine ait temel ve yapısal parametrelerin belirlenmesi
Determi̇nati̇on of the fundamental and structural parameters of open star clusters
- Tez No: 476198
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ AKKAYA ORALHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Açık yıldız kümeleri, Galaksimizin dinamik ve evrimsel özelliklerinin anlaşılmasında büyük öneme sahiptirler. Bu çalışmada, daha önce literatürde çok az çalışılmış veya hiç çalışılmamış ve metal bollukları F-G türündeki yıldızlardan itibaren belirlenebilen seçilmiş bazı açık yıldız kümelerinin UBV(RI)C ve 2MASS verileri birlikte kullanılarak yeni parametrelerinin literatüre kazandırılması amaçlanmıştır. Berkeley 45 ve Berkeley 55 az çalışılmış açık yıldız kümeleri Galaksimizin birinci ve ikinci çeyreğinde bulunan, F-G tayf türünden yıldızlar içerdiği bilinen kümeler içerisinden seçilmiştir. Seçilmiş kümelerin CCD UBV(RI)C fotometrik gözlemleri Meksika'daki Universidad Nacional Autónoma de Mexico (UNAM)'ya bağlı Sierra San Pedro Martir (SPM) Ulusal Gözlemevi'ndeki 0.84 m'lik f/13 Ritchey-Chretien teleskobu ile alınmıştır. Standart veri indirgeme yöntemleri IRAF kullanılarak CCD UBV(RI)C gözlemlerine uygulanmıştır. Bu çalışmada kümelerin limit yarıçap, kızarma, metalisite, yaş ve uzaklık gibi temel ve yapısal parametrelerini belirlemek için 2MASS JHKS fotometresi kullanılmıştır. Küme üyesi yıldızların öz hareketlerini belirlemek için PPMXL kataloğu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Open star clusters have great importance, such as, for understanding the dynamical and evolutionary properties of our Galaxy. Our main goal is to bring the new parameters to the literature using UBV(RI)C data together with 2MASS data of the selected clusters which are little or not studied and their metallicity can be detectable from F-G type stars. We have selected two poor studied open clusters with the name of Berkeley 45 and Berkeley 55 which are located in the first and second Galactic Quadrant and containing F-G spectral type stars. CCD UBV(RI)C photometric observations of the selected clusters are taken from 0.84 m f/13 Ritchey-Chretien telescope in San Pedro Martir (SPM) National Observatory is connected to Universidad Nacional Autónoma de Mexico (UNAM). The standard data reduction procedures has been applied to CCD UBV(RI)C observations by using IRAF. We have also used 2MASS JHKS photometry to determine the fundamental and structural parameters such as limit radius, reddening, metallicity, ages and distances of these clusters. We have used PPMXL catalogue to determine the stars as a cluster member from their proper motions.