Çinko oksit (zno) ve gümüş (ag) nanopartiküllerinin galleria mellonella (l.) (lepıdoptera: Pyralıdae) üzerindeki toksik etkilerinin belirlenmesi
Determination of toxic effects of zinc oxide (zno) and silver (ag) nanoparticles on galleria mellonella (l.) (lepidoptera: Pyralidae)
  1. Tez No: 476211
  2. Yazar: ATA ESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİDE ULYA NURULLAHOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, çinko oksit (ZnO NP) ve gümüş nanopartikül (Ag NP)'ün bir deney model hayvanı olan büyük kovan güvesi Galleria mellonella üzerindeki etkileri araştırıldı. Larvaların besinine farklı dozlarda (100, 500, 1000, 3000 ve 5000 ppm) ZnO NP ve Ag NP ayrı ayrı verilerek, NP'lerin G. mellonella'nın biyolojisine, hemosit sayısına, enkapsülasyon yanıtına, canlılığına, mikronükleus oluşumuna ve antioksidan enzim (SOD, CAT, GST) aktiviteleri üzerine etkileri incelendi. Her iki nanopartikül de, ergin ömür uzunluğunda artışa neden oldu. Toplam hemosit sayısında azalma her iki NP uygulamasında da görüldü. Dördüncü saatteki enkapsülasyon tepkisi, 5000 ppm Ag NP grubunda azalma gösterirken, yirmi dördüncü saatteki azalma ise sadece 100 ppm grubunda, güçlü enkapsüle olan boncuk sayısında gözlemlendi. 3000 ppm Ag NP, canlı hücre sayısını azalttı ve nekrotik hücre sayısını arttırdı. Mikronukleus içeren hücre sayısı ortalaması NP uygulamaları sonucunda artış gösterdi. Yüksek dozlardaki Ag NP mikronükleus sayısını arttırdı. ZnO NP'nin ise tüm dozlarında mikronükleus içeren hücre sayısı arttı. Ag ve ZnO NP'lerin, SOD aktivitesini arttırırken, GST aktivitesini azalttığı, CAT aktivitesinde ise NP dozlarına bağlı olarak artma ve azalmaya neden olduğu anlaşıldı. Sonuç olarak, ZnO NP ve Ag NP maruziyeti hücresel yanıtta ve antioksidan mekanizmasında değişikliklere neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of zinc oxide (ZnO NP) and silver nanoparticle (Ag NP) on greater wax moth Galleria mellonella which is a model organism were investigated. The effects of NPs on the biology of G. mellonella, hemocyte count, encapsulation response, viability, micronucleus formation and antioxidant enzyme activities (SOD, CAT, GST) were investigated by adding separately different doses (100, 500, 1000, 3000 and 5000 ppm) of ZnO NP and silver NP to the larval diet. Both nanoparticles caused an increase in adult life span. A decrease in the total hemocyte count was also observed in both NP applications. At the the fourth hour encapsulation response showed a decrease in the group of 5000 ppm Ag NP while the decrease in the 24. hour response was observed only in the group of 100 ppm Ag NP with the number of beads with strong encapsulation. 3000 ppm Ag NP reduced the number of viable cells and increased the number of necrotic cells. The number of cells containing micronuclei increased as a result of NP applications. High doses of Ag NP increased the number of micronuclei. The number of micronucleus containing cells increased at all doses of ZnO NP. It was found that Ag and ZnO NPs increased SOD activity, decreased GST activity and CAT activity increased and decreased depends on NP doses. As a result, ZnO NP and Ag NP exposure caused changes in cellular response and antioxidant mechanism.