Gümüş ve çinko oksit nanopartikül ilavesinin akrilikrezinin yüzey pürüzlülüğü, renk değişimi ve antifungalözelliği üzerine etkisi
The effect of silver and zinc oxide nanoparticle additionof acrylic resin on surface roughness, color and antifungal properties
- Tez No: 856280
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU DİKER, DOÇ. DR. ŞULE TUĞBA DENİZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, ısı ile polimerize olan dental akrilik rezine farklı oranlarda (%1, %2, %5, %10) gümüş ve çinko oksit nanopartikülü ilavesinin akrilik rezinin renk değişimi, yüzey pürüzlülüğü ve C.albicans adezyonuna etkisini değerlendirmektir. Deneyler için nanopartikül tipi ve konsantrasyonuna bağlı olarak dokuz farklı grup oluşturulmuştur. Gümüş (Ag) ve çinko oksit (ZnO) nanopartikülleri ısı ile polimerize olan akrilik rezinin likitine %1, %2, %5 ve %10 oranlarında ilave edilmiş ve 10x2 mm kalınlığında disk şeklinde örnekler üretilmiştir. Örneklerin renk ölçümü kolorimetre (Chroma Meter CR-400, Konica Minolta, Japonya) ile yapılmıştır. Bir yıllık kullanımı taklit edecek şekilde örnekler termal yaşlandırmaya tabii tutulmuştur. Örneklerin renk ölçümleri yaşlandırma sonrası tekrarlanmıştır. Renk değişimi (∆E00) CIEDE 2000 formülü kullanılarak hesaplanmıştır. Örneklerin yüzey pürüzlülüğü ölçümleri kontak profilometre (Mahr, MarSurf M 300C) ile yapılmıştır. C.albicans adezyon testi için koloni oluşturan birim (CFU/ml) sayımları yapılmıştır. Yüzey topografisinin analizi için AFM analizi ve C.albicans'ın hücre yapılarını gözlemlemek için SEM analizi yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda yüzey pürüzlülüğü ve CFU sayımı değerleri arasında gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ag ve ZnO nanopartiküllerinin C.albicans adezyonu üzerinde anlamlı bir etkisi görülmemiştir. Nanopartikül tipi ve konsantrasyonunun akrilik rezinin renk değişimini etkilediği görülmüştür. Akrilik rezine %1 oranında ZnO nanopartikülü ilavesi algılanabilir eşik değerin (∆E00
Özet (Çeviri)
The aim of this study to evaluate the effect of silver and zinc oxide nanoparticle addition to acrylic resin at different concentrations (1%, 2%, 5%, 10% of the liquid) on colour change, surface roughness and C.albicans adhesion. Nine different groups were prepared depending on the nanoparticle type and concentration. Silver (Ag) and zinc oxide (ZnO) nanoparticles were added to the heat- polymerized acrylic resin liquid at the rates of 1%, 2%, 5% and 10%. The disk-shaped samples with a thickness of 10x2 mm were fabricated. Color of the samples was measured with a colorimeter (Chroma Meter CR-400, Konica Minolta, Japan). The samples were subjected to thermal aging to simulate a 1-year clinical application. Color measurements of the samples were repeated after aging. Color change (ΔE00) was calculated using the CIEDE 2000 formula. Surface roughness measurements of the samples were performed with a contact profilometer (Mahr, MarSurf M 300C). Colony Forming Unit (CFU/ml) counts were conducted for the C.albicans adhesion test. AFM analysis was performed to analyze the surface topography and SEM analysis was performed to observe the cell structures of C.albicans. As a result of the study, no significant difference was found between the groups in surface roughness and CFU count values. No significant effect of Ag and ZnO nanoparticles on C.albicans adhesion was observed. It was observed that nanoparticle type and concentration affected the color change of acrylic resin. The addition of 1% ZnO nanoparticles to acrylic resin showed a color change below the perceptible threshold value (ΔE00