Farklı ağ teknolojilerinde trafik ölçümü ve performans karşılaştırması
Measurement and performance comparison of network traffic with different network technologies
- Tez No: 476234
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ GEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
FARKLI AĞ TEKNOLOJİLERİNDE TRAFİK ÖLÇÜMÜ VE PERFORMANS KARŞILAŞTIRMASI Marwa KHALEEL HASAN Erciyes Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi, Temmuz 2017 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ali GEZER KISA ÖZET Yöneticiler birçok nedenden dolayı ağları analiz etmeye ihtiyaç. Bunun nedenleri arasında şunlar sayılabilir: paketlerdeki okunamayan bir formatı okunabilir bir biçime dönüştürme, sorunları gidermek için sorunlarını izleme, ortaya çıkabilecek problemleri tespit etme, ortaya çıkabilecek problemleri düzeltme, darboğazları tespit etmek için ağ performansını ölçme ve analiz etme, ağda saldırıyı tespit etme, ağ performansını analiz etme, ağdaki müdahaleleri tespit etme, uygulama süreçlerini analiz etme, yanlış ağ kartlarıyla ilgili sorunları tespit etme, hizmet reddinin (DOS) saldırılarının nereden geldiğini keşfetme, bir bilgisayarda kötü amaçlı yazılımları ve casus yazılımları tespit etme, hataları düzeltmek için bir ağ programlama geliştirme sırasında belirli bir protokol hakkında bilgi edinmek, ağdaki uygulamaların performansını değerlendirmek, hizmet kalitesini kontrol etmek ve hizmet kalitesi (QoS) ve isteklerini ve taleplerini karşılamak için kullanıcı davranışlarını belirlemek. Ağ simülasyonunun amacı, değişikliklerin bir ağa olan etkisi hakkında geniş ya da küçük olabilecek en iyi fikirleri sunmaktır. Buna bir örnek, bir gün boyunca bir ağı çalıştırmak yerine benzer sonuçlar, beş dakikalık bir simülasyon ile çok daha düşük bir maliyetle bulunabilir. OPNET modelleyicisi, ağları simüle etmek ve analiz etmek için kullanılır. Ağ performansını ve güvenilirliğini artıran yeni tasarımları test ederek zayıf noktaları tespit edebilir ve iyileştirebiliriz. Bu tezde, MPLS ve IP yönlendirme teknolojisinin performansını karşılaştırmak için iki senaryo kullanılmıştır. Ayrıca, WLAN ve WiMAX teknolojilerinin performans analizlerini opnet modelleyicisi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Çeşitli cihazların uygulama katmanı yapılandırmasını tanımlamak ve optimal değerleri seçerek sistemin performansını artırmak için OPNET Modelleyicisi tercih edilmiştir. Ağlar üzerinde QoS tanımlamarı yapılarak daha verimli sonuçlar alınmaya çalışılmıştır. Bu, ses, video ve trafik (gönderilen ve alınan paketler için), yüksek doğrulukta en iyi sonuçları aramak için farklı sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Bu araştırmanın ilk kısmında, FTP, Web, video konferans ve IP üzerinden ses (VoIP) uygulamaları için MPLS ve IP yönlendirme kullanarak iki ağın performans karşılaştırması yapılmıştır. Karşılaştırma ölçütleri, bu iki yaygın yönlendirme stratejisini karşılaştırmak için gecikmedeki değişim, uçtan uca gecikme ve gönderilen ve alınan trafik krite olarak düşünülmüştür. Kayıp paketler, verim, gecikme değişimi, IP düğüm sayıları, alınan ve gönderilen ses trafiği karşılaştırıldığında, MPLS yönledirme IP' ye göre daha iyi sonuçlar vermiştir. İkinci kısımda, FTP, Web, video konferans ve VoIP uygulamaları için WLAN ve WiMAX kablosuz ağ teknolojileri dikkate alınarak bir performans karşılaştırması yapılmıştır. Hizmet Kalitesi (QoS), gecikme varyansının yanı sıra, sesin ve videonun sorunsuz ve istikrarlı bir şekilde aktarılmasını ve kayıp özelliklerinin geliştirilmesini sağlayarak ağlardaki verimi arttırır. Bu simülasyon sonucunda, WiMAX ağının, WLAN' a göre verimlilik, gecikme ve yük açısından daha iyi performans sonuçları verdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
MEASUREMENT AND PERFORMANCE COMPARISON OF NETWORK TRAFFIC WITH DIFFERENT NETWORK TECHNOLOGIES Marwa KHALEEL HASAN Erciyes University, Graduate School of Natural and Applied Sciences M.Sc. Thesis, July 2017 Supervisor: Asst. Prof. Dr. Ali GEZER ABSTRACT Administrators analyze networks for many reasons. These include: converting binary data from packets into a readable format, monitoring network problems to troubleshoot, determining how problems occur, fixing any problems that may arise, measuring and analyzing network performance to detect bottlenecks, detecting intrusions in the network, analyzing application processes, detecting issues with incorrect network cards, discovering where denial of service (DOS) attacks come from, detecting malicious programs on a computer such as malware and spyware, programming a network to fix errors during development, learning about a given protocol, evaluating the performance of applications on the network, controlling the quality of service (QoS), and identifying user behavior to serve their desires and demands . The goal of network simulation is to provide as close an idea as possible about the impact of changes to a network, however large or small. An example is operating a network on the ground for a day. The same results can be found with a five-minute simulation, at a much lower cost. The OPNET modeler is used to simulate and analyze networks. It can detect weaknesses and improve them by testing new designs that increase network performance and reliability. In this thesis, two scenarios are used to compare the performance analysis of MPLS and IP routing technology. Also, two scenarios are used to compare the performance analysis of the WLAN and WiMAX technologies for a small network. OPNET Modeler is used, that uses new designs and network protocols to improve system performance by selecting the optimal values to define the application configuration of various devices. This research also modifies the physical layer settings for each device. This is explained in greater detail, as well as the running of networks with QoS support. This created different results for voice, video, and traffic (sent and received packets), searching for the best results with high accuracy. The first portion of this research is a performance comparison study of two networks using MPLS and IP routing for FTP, Web, video conferencing, and voice over IP (VoIP) applications. The comparison criteria are jitter, end-to-end delay, and the sent and received traffic performance, comparing these two common routing strategies. When comparing dropped packets, throughput, jitter, IP Hop numbers, voice traffic received and sent, the MPLS network exceeds over the IP networks. The second portion is comparing performance between of WLAN and WiMAX networks for FTP, Web, video conferencing, and VoIP applications. The performance is then analyzed by the physical layer in the WLAN system of BS and the physical layer in WiMAX systems for the uplink and downlink of BSS. Quality of service (QoS) supports networks by providing the smooth and steady transfer of voice and video, as well as controlled jitter and delay, and the improvement of loss characteristics. This simulation showed that the WiMAX network outperforms WLAN with respect to throughput, delay, and load.