İki zamanlı bir dizel motorun turboşarjlı bir motora dönüştürülmesi ve motor performansının deneysel incelenmesi
Conversion of a two stroke diesel engine to a turbocharger engine and experimental investigation of engine performance
  1. Tez No: 476248
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE ALBAYRAK ÇEPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İçten yanmalı motorlar, yakıt-hava karışımını yakarak mekanik enerji üretecek şekilde tasarlanmıştır. Mekanik enerji ne kadar yüksek olursa motorun üretebileceği güç de o ölçüde yüksek olacaktır. Sıkıştırılmış havayı motora gönderen turboşarjlı motorlar mekanik enerjinin artırılması amacı ile geliştirilmiştir. Turboşarjlı motorlarda mekanik güç artırılırken aynı zamanda ateşleme sürecinin daha verimli olması da sağlanmış olur. Bu tez çalışmasında, turboşarjsız 215 HP Detroit 6V53 model dizel motorun, turboşarjlı motora dönüşümü ve performans değerlendirilmeleri yapılmıştır. Turboşarjsız motorun dönüşümü için gerekli tasarımlar ile yenileştirme işlemleri gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla Solidworks programı kullanılarak egzoz manifoldu, emme manifoldu gibi malzemelerin katı model çizimleri gerçekleştirilmiştir. Turboşarjsız motor ve turboşarjlı motor mukayesesi deneysel çalışmalarla test edilmiştir. Deneysel çalışmalarda, çalışma saatleri, yük durumu, soğutma suyu sıcaklığı, yağ basıncı, sıcaklığı, yakıt basıncı, egzoz sıcaklığı vs. parametreleri incelenmiştir. Sonuç olarak, en az maliyetle 215 HP gücünde turboşarjsız bir motora turboşarj uygulaması yapılarak, mevcut motorların bir üst serisi olan turboşarlı 250 HP gücünde 6V53 Detroit dizel motora ait değerlere ulaşılmaya çalışılmıştır. Turboşarjlı motorun turboşarjsız motora göre yakıt tüketiminin daha az, veriminin daha yüksek ve ivmelenmesinin daha hızlı olduğu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Internal combustion engines are designed to produce mechanical energy by burning a fuel-air mixture. The higher the mechanical energy, the higher the power the motor can produce. Turbocharged engines that send compressed air to the engine have been developed with the aim of increasing the mechanical energy. While the mechanical power is increased in turbocharged engines, the ignition process is also more efficient at the same time. In this thesis, turbocharged 215 HP Detroit 6V53 diesel engine, turbocharged engine conversion and performance evaluations were carried out. Designs and innovations for turbocharging engine conversion have been realized. For this purpose solid model drawings of materials such as exhaust manifold and intake manifold have been realized by using Solidworks program. Turbocharged engine and turbocharged engine comparator have been tested with experimental studies. In experimental works, working hours, load status, cooling water temperature, oil pressure, temperature, fuel pressure, exhaust temperature etc. Parameters have been examined. As a result, turbocharging was applied to a turbocharged engine at a minimum cost of 215 HP to try to reach the values of a 6V53 Detroit diesel engine in a turbocharged 250 hp, a top of the range of existing engines. Turbocharged engine has less fuel consumption, higher efficiency and faster acceleration than a turbocharged engine.