Periferik sinir lezyonlarında exenatid(GLP-1) analoğu) in sinir iyileşmesi üzerine olan etkilerinin fonksiyonel (motor test), elektrofizyolojik, streomikroskobik ve histolojik olarak incelenmesi
- Tez No: 476279
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ARSLAN BORA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: Bu çalışmanın amacı, sıçan siyatik sinir hasarında exenatid'in ( glukagon benzeri peptid-1) nörotropik etkilerinin araştırılması idi. Yöntem: 12 hafta boyunca çalışma grubuna(n=12) 10 mikrogram/gün exenatide, kontrol grubuna(n=12) ise 12 hafta boyunca 0.1 ml/gün serum fizyolojik enjeksiyonu yapıldı.Sinir rejenerasyonu elektrofizyolojik olarak ve motor fonksiyon testleri ile incelendi.Histolojik degerlendirme 1,3,6 ve 9. haftalarda yapıldı. Aynı zamanda siyatik sinir stereomikroskop ve video kaydedici ile monitörize edildi. Sonuçlar:elektrofizyolojik ve motor testler 12.
Özet (Çeviri)
Introduction: The objective of this study is to investigate the neurotropic effect of exenatide (glucagon like peptide-1 analog) in a rat sciatic nerve neurotmesis model. Methods: We injected 10 microgram/day exenatide for 12 weeks in the study group (n=12) and 0.1 ml/day saline for 12 weeks in the control group (n=12). We evaluated nerve regeneration by conducting electrophysiological and motor functional tests. Histologic changes were evaluated at weeks 1, 3, 6, and 9. We monitored nerve regeneration using stereomicroscope and video recorder.