نجاح القاري لشرح صحيح البخاري يوسف أفندي زاده دراسة و تحقيق من أول كتاب البيوع إلى باب شراء النبي صلى الله عليه و سلام بالنسيئة
Yusuf Efendi Zade'ye ait Sahihul Buhari Şerhi Necahul Kari kitabının tahkik ve incelemesi: Buyu' kitabı başlangıcından 2068 nolu hadise kadardır. bab(konu): Hz.Muhammed (Sallallahualeyhivesellem)' in nesie yoluyla satır alması
- Tez No: 476347
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MOHAMED ADNAN DARWİSH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Ekonomi, Religion, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Muhakkakki hamd sadece Allah'a aittir.Kendi nefsimizden ve günahlarımızdan Allaha sığınırız. Allah, kimi hidayete erdirirse onu yanıltacak kimdir! Kim dalalete düşerse hidayete erdirecek kimdir!Allah'tan başka ilah olmadığına ve Hazreti Muhammed'in onun kulu ve elçisi olduğuna şehadet ederiz. Hiç birimizin gözümüzden hadis el yazma eserlerinin ve el yazmaları mirasımızın önemi kaçmamaktadır. Hangi ümmet olursa olsun kültürüne ve ilmine muhafaza eden ümmet takdire şayandır. Bu eserlerde olan kültürün ümmetimize veya başka ümmetlere kattığına bakmaksızın geleceğe katkıda bulunan tüm kültürler içinde geçerlidir. Bu yazma eser ; İmam-ı Buhari'nin Sahihi Buhari şerhlerinden (Necah el-Kari lişerh Sahih el-Buhari) müellifi; Yusuf Efendi Zade , İslam iktisadı ve Hukukunda Yüksek lisans derecesini almak için ele alınmıştır. Necah el-Kari lişerh Sahih el-Buhari eseri bir mukaddime ve iki bölümden ve bir fihristen oluşur. Mukaddimede : Bu bölümde araştırma görevlisinin bu konuyu seçmesindeki sebebi ve konun önemi, bu yazma eserler ilgili geçmiş çalışmalar , araştırma projesi ve tezi ele alınacak uslübu içeririr. Birinci bölümde: Eserin ana unsuru beş kısıma ayrılır. Birinci kısımda : İmam-ı Buhari-Allah Rahmet eylesin- tanıtıldı. İkinci kısımda : Cami-ul Sahih (Sahih el-Buhari) kitabı tanıtıldı. Üçüncü kısımda : Müellif Yusuf Efendi Zade tanıtıldı. Dördüncü Kısımda : Eser tanıtıldı.(Necah elkari li-Şerh Sahih el-Buhari) İkinci bölümde :Tahkik nassını içermektedir. İçerisinde : Kitaba (Sahih-i Buhari) mutabık kalarak hadisin şerhedilmiş metnini.Muhakkıkın nassını Yusuf Zade'nin şerhini sonra ise haşiyenin tahkikidir. Tahkikin içerisinde Kitabu'l Buyu' başından 2068 nolu hadise kadardır.Bab(konu): Hz.Muhammed (sallallahualeyhivesellem)'in Nesie yoluyla satın alması.Bab başlıklarını bir düzen ile İmam-ı Buhari'nin Sahihinde olan dizgisini kullanmıştır. Yazma eserin nassını iyi bir şekilde düzenlenmiş ve dilinede ehemmiyet gösterilmiştir.Ayetlerin geçtiği sure ve ayet numaralarına işaret edilmiş ve Hadis Şeriflerin tahriç işlemleri ve biyografi , mekan ve ülkelerin tercemeleri verildi.Nasların açıklma ve delillendirme işlemleri asıl kaynaklarından yapılmıştır. Fihristler : Araştırmacının tezdeki son işlemidir.Kur'an-ı Kerim fihristini ve Biyografi (A'lam) fihristini ve araştırmada geçen ravi ve rivayetleri , kaynak katalogu ve referanslarını ve araştırılacak konuları ele almıştır. Gayret bizden tevfik Allahtandır.
Özet (Çeviri)
All thanks is to Allah, whom we seek His help and forgiveness. We seek refuge in Allah from whatever evil our hearts conceal and from the consequences of our evil deeds. Whoever Allah grants guidance will never be led astray. Whoever He leads astray will never find guidance. I attest that none is worthy of worship except Allah, who has no partners, and that Mohammad is His slave and Messenger. Either after: The importance of AL-Hadith science manuscript and the heritage manuscript, which we inherited from our ancestors, is a known fact. It is the link between the past and the present, it is the symbol of development of the nations and civilization, all the knowledge of the nation is inscribed in it, from inspirations, and interpretations, and the annotated Prophet's Hadith, and etc., where a nation without knowledge is not a nation. This thesis is a study and verification of part of one of the manuscripts interpreting the Sahih book of Imam Al-Bukhari. The title of the manuscript is“Nagah AL-Karea le sharh Sahih al-Bukhari”by Yusuf Effendi Zade. This thesis is introduced as a partial fulfillment of the master degree in the Islamic economy doctrine. The thesis consists of an introduction, two modules and indexes. The introduction section explains why the researcher chose this topic, then the importance of the selected topic, then the prior work in the selected topic, then the research plan and methodology used in the study. The first module consists of five chapters: Chapter 1: - an introduction about Imam Muhammad al-Bukhari. Chapter 2: - information about“al Gamee al Sahih”book (Sahih al Bukhari). Chapter 3: - an introduction about the author Yusuf Effendi Zade. Chapter 4:- information about“Nagah AL-Karea le sharh Sahih al Bukhari”book. The second module contains verified text, which includes: explanation of the text of the Hadith (as stated in Sahih al Gamee's book), then the verified text from the explanations of Yusuf Zade, then the related part which is verified in the reference. The verified part starts from“Trades book”to the 2068th Hadith, chapter: the Prophet Mohamed purchasing on credit. Mentioning the chapters ordered according to the order of the chapters mentioned in al imam al bukhari's book. The text of the book has been well adjusted, while taking the language into consideration, and the ascription of all the included verses in the text to the holy Quran, mentioning its sura and number, the authentication of the prophet's hadith, biography of the scholars, places and countries, and whatever the text requires from comments and additional attestations from the original resources. Indexes come at the end to conclude the thesis. Indexes include an index for Quranic verses, scholar and narrator index, resources and references, and the table of content. Our intention is to please Allah. For me Allah suffices, and He is the best disposer of affairs.