Künt batın travmasına bağlı hemorajik şok gelişen hastalarda bakteriyel translokasyon
The presence of hemorrhagic shock increases the rate of bacterial translocation in blunt abdominal trauma
- Tez No: 476352
- Danışmanlar: UZMAN MEHMET AYHAN KUZU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Travma sonucu morbidite ve mortaliteyi arttıran multi organ yetmezliği ve sepsisin bir nedeni olan bakteriyel translokasyonun, hemorajik şoklu hastalardaki önemini araştırmak için, bu klinik prospektif çalışmayı planladık. Çalışmamızın birinci amacı; hemorajik şoklu hastalarda bakteriyel translokasyonun varlığını araştırmaktır, ikincisi ise travma ciddiyeti ve hemorajik şokun derecesi ile bakteriyel translokasyon arasındaki ilişkiyi ve bunun klinik sonuçlarını değerlendirerek incelemektir.
Özet (Çeviri)
We planned this clinical prospective study to investigate the importance of bacterial translocation, which is a cause of multiple organ failure and sepsis, which increases traumatic morbidity and mortality in hemorrhagic shock patients. The first goal of our work; to investigate the presence of bacterial translocation in patients with haemorrhagic shock and the second to evaluate the relationship between trauma severity and hemorrhagic shock grade and bacterial translocation and its clinical outcome.