Posterior intravajinal sling operasyonunun ileri yaş grubunda etkinliğinin araştırılması
The evaluation of the eficacy of the posterior intravaginal sling in elderly patients
- Tez No: 476353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DÖLEN, PROF. DR. AHMET AKIN SİVASLIOĞLU, UZMAN EYLEM ÜNLÜBİLGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: İlerleyen yaş ortalaması ve uygulanmış olan histerektomi sayılarında artışa bağlı olarak sıklığı artan vajinal kaf prolapsusu olgularının tedavi alternatifleri arasında olan ve minimal invaziv ve kolay uygulanabilirliği ile dikkat çeken posterior İVS operasyonunun etkinliğinin ileri yaş ve erken yaş gruplarında karşılaştırılması. Materyal ve Metod: Vajinal kaf prolapsusu olan ve ürojinekoloji servisine başvuran 20 si 60 yaş altı, 20 si 60 yaş ve üzeri olan toplam 40 olguya posterior İVS operasyonu uygulanmıştır. Hastaların bir yıllık takiplerinde POP- Q değerlendirme sistemine göre anatomik değişiklikler kaydedilmiştir. Bunların yanında hastaların prolapsusa eşlik eden semptomları preoperatif ve postoperatif birinci yılda değerlendirilmiştir. Verilerin istatiksel analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Vaginal vault prolapse increase related to the elderly population and rising hysterectomy procedures. This study aimed that comparison of effectiveness of posterior IVS procedure which considered with minimal invasiveness and easy applicability, in elderly patients and younger patients. Material and Method: Posterior İVS procedure performed total 40 patient, 20 of them younger than 60 years old and 20 of them 60 years old or older. Anatomic changes in POP- Q reference point recorded during one year follow up. Meanwhile, the other symptoms recorded preoperative and postoperative.