Jeotermal sularda kabuk oluşumunun önlenmesi ve kontrolü
  1. Tez No: 47640
  2. Yazar: YALÇIN BOSTANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN TUTKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sulu çözeltilerden çözünmeyen tuzların çökelmeleri çözeltide granüler veya flokülent çökelti veya daha önceden oluşan bir substrat üzerindeki bir kabuk (katı bir yüzey üzerinde veya tuz çözeltisindeki askıdaki çökelti üzerinde) olarak meydana gelebilir. Jeotermal tuz çözeltilerinden kabuk çökelmesi tuz bileşimi, sıcaklık, basınç ve proses şartlarına bağlıdır. Tuz çözeltisi kimyası, proses şartları ve kabuk çökelmesi arasındaki bağıntılar izah edilmiştir. Silika ve silikat çökeltiler çok az miktardaki katyonik bileşenlerin değerine bağlıdır. Çökeltilerin kimyasal ve fiziksel tabiatı çökelmenin proses şartlarına karşı gayet hassas olduğunu göstermektedir. Çoğu hallerde hız denklemi basitçe zaman ile lineer olacak şekilde yüzeyin çökelme hızım etkilemiyecektir. Çökelme hızı aşağıdaki denklemle verilebilir. RD = k ( CB - Cs * ) Çekirdekleşmeden ziyade yüzey etkilerinin çökelme hızında bir değişime sebep olacağı bir hal, ısı akısı ve yüzey sıcaklığına bağlı olan çökelme hızının var olmasıdır. Geçmişte çökelmenin kontrolü sınırlıydı. Bununla beraber, jeotermal hidrotermal rezervuarların kullanılmasında çökelme kontroluna olan ihtiyaç anlaşılmıştır. pH, kinetik, termal şok ve kimyasal bileşim tek olarak veya toplu bir şekilde kabuklaşmayı kontrol etmekte kullanılabilir. IX
Özet (Çeviri)
The deposits of insoluble salts from aqueous solutions may occur in the bulk of the solution as a granular or flocculent precipitate or as a scale or an already-formed substrate, scale deposition from gebthermal brines depends on the brine composition, temperature, pressure, and process conditions. Relationships between brine chemistry, process conditions, and scale deposits depend on the content of minor cationic constituents. The chemical and physical nature of the deposits show that the deposition is quite sensitive to process conditions. In most cases, the surface will not affect the deposition rate so that the rate equation will simply be a linear one with time in which the deposition rate is given by equation of the form: Rp = k ( CB - Cs + ) One case in which surface effects, other than nucleation, will cause a change in deposition rate as scale deposits is that in which there is a heat flux and the deposition rate depends on surface temperature. In the past, control of deposition has been limited. However, the need for deposition control for exploiting geothermal reservoirs has been recognised. Kinetics, pH, thermal shock, and chemical composition can be individually or collectively used to control scale.